Shurup kunder kollës – një recetë e vjetër me kamomil dhe gjethe dafine. Nuk do te mbeteni te zhgenjyer..!

Shurup kunder kollës – një recetë e vjetër me kamomil dhe gjethe dafine. Nuk do te mbeteni te zhgenjyer..!

PERBERESIT E NEVOJSHM:

200 g sheqer
300 ml ujë

1 lugë gjelle lule kamomili të thatë
1 lugë MELLAGA E BARDHE

6 gjethe dafine
7 luge Sherebela

PROCEDURA:

Vendosni sheqerin në një tenxhere të thatë, pastaj lëreni të shkrihet dhe karamelizohet në një zjarr të ulët. Kur të marrë një ngjyrë të bukur karamel, shtoni ujin dhe lëreni në zjarr derisa sheqeri i ngurtë të shkrihet plotësisht.

Kur sheqeri të jetë shkrirë plotësisht, shtoni kamomilin, MELLAGEN E BARDHE, dafinën dhe sherebelën. Gatuajini për tre minuta. Hiqeni nga nxehtësia, mbulojeni dhe lëreni të ftohet.

Kur lëngu të jetë ftohur plotësisht, kullojeni atë dhe ruajeni shurupin në shishe qelqi. Ruhet në frigorifer.

PERDORIMI:

Për të rriturit: 3×1 lugë gjelle (e parëndësishme para ose pas ngrënies), Për fëmijë: 3×1 lugë çaji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.