Shurup natyral për lehtësimin e kollës së rëndë dhe pastrimin e mushkërive nga infeksioni viral dhe bakterial

Shurup natyral për lehtësimin e kollës së rëndë dhe pastrimin e mushkërive nga infeksioni viral dhe bakterial

Kollitja zakonisht ndodh si rezultat i një infeksioni viral ose bakterial të sistemit të frymëmarrjes. Përveç kollitjes, mund të ketë hundë të lëngshme, teshtitje, dhimbje dhe fryrje të fytit, ethe, dhimbje koke dhe dhimbje veshi.

Një kollë ndodh kur viruset, bakteret, pluhuri, pendët ose ndonjë irritues tjetër irritojnë mbaresat nervore në rrugët e frymëmarrjes midis fytit dhe mushkërive.

Me ndihmën e kollës trupi përpiqet të heqë qafe këta irritues dhe të pastrojë rrugët e frymëmarrjes. Ai bën përpjekje të mëdha, sepse shpejtësia e ajrit gjatë kollitjes arrin 100 kilometra në orë.

Kollitja kronike mund të jetë shenjë e një sëmundjeje të rëndë si pneumonia ose tuberkulozi. Por shpesh është thjesht ngacmim për pacientin, pasi shkakton dhimbje të mushkërive dhe lodhje të përgjithshme.

Përbërësit: 2 degë trumze (ose dy lugë çaji me bimë të thata), 1 shkop kanellë Ceiloni, 1 e katërta ose gjysma e qepës së prerë imët, 1 thelpë hudhër e copëtuar imët, 1 spec i vogël i djeks, i prerë në disa vende, 150 ml mjaltë, 50 ml kokosit ose vaj ulliri ekstra të virgjër, 50 ml lëng limoni të shtrydhur fllad.

Procedura: Vendosni trumzë, kanellë, qepë, hudhër dhe piper të nxehtë në një tigan ose tenxhere, pastaj hidhni vaj dhe mjaltë. Speci djegës përmirëson rrjedhën e gjakut në zonën e përflakur, në këtë rast në fyt, i cili përshpejton shërimin.

Llokoçisni përzierjen dhe ngrohni atë në avull ose nxehtësi të ulët derisa të vlojë. Hiqeni enën nga nxehtësia, mbulojeni dhe lëreni të ftohet plotësisht. Pastaj kullojeni mirë dhe shtoni lëng limoni të shtrydhur fllad në shurup. Llokoçis mirë dhe ruhet në një enë të sterilizuar dhe mbyllet mirë. Ruhet në frigorifer ku shurupi nuk prishet për të paktën 3 javë. Merrni një lugë gjelle tre deri në katër herë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *