Ushqimi qe duhet Konsumuar Burrat ne Mengjes. I ben te fuqishem dhe me shendet te forte..!

Ushqimi qe duhet Konsumuar Burrat ne Mengjes. I ben te fuqishem dhe me shendet te forte..!

Ekspertët thonë se genet janë përcaktuese për vetëm 30% të shëndetit të një burri.

Pjesa tjetër përcaktohet nga stili i jetesës.

Tek ky i fundit përfshihet padyshim edhe ushqyerja, racionet dhe vaktet.

Ndër vaktet më të rëndësishme për shëndetin e një burri (por edhe të cdo njeriu patjetër) është mëngjesi.

Një studim i vitit 2019 të cilit i referohet AgroWeb.org, shpjegon se heqja dorë nga mëngjesi rrit rrezikun e atakut në zemër mbi moshën 45 vjeçare me thuajse 27 përqind.

Për më tepër, burrat që nuk hanë mëngjes dhe hanë darkë të vonë përballen me një rrezik shumë të lartë të vdekjes nga sëmundjet e zemrës.

Sipas ekspertëve, ora 7 është ideale për mëngjes ndërsa darka për një burrë duhet ngrënë minimalisht 2 orë para gjumit.

Çfarë Duhet Të Hajë Një Burrë Për Mëngjes
Ushqimet më të rekomanduara nga ekspertët për burrat që të kenë një mëngjes energjik janë:

Domatet
Salmoni i pjekur
Tërshëra

Barishtet
Vezët e ziera
Salçiçet me mish gjel deti
Gjalpi i arrorrëve

Avokado
Kosi
Gjiza

Ekspertët këshillojnë që një burrë të ushqehet mirë dhe bollshëm për mëngjes.

Një vakt minimal për tekat e një burri, por i mirë për shëndetin e tij duhet të përbëhet nga produkte bulmeti (qumësht, kos, djathë), një burim karbohidrati (bukë drithi të plotë, petullë apo drithëra) dhe fruta të plota.

Leave a Reply

Your email address will not be published.