Ilaç natyral: Kundër kollës dhe bronkitit – pa efekte anësore!

Ilaç natyral: Kundër kollës dhe bronkitit – pa efekte anësore!

Këto janë dy ilaçe shumë të efektshme që, nëse filloni t’i merrni në fillim të ftohjes së zakonshme, do t’ju shpëtojë nga ndërlikimet e mundshme të mëtejshme të tilla si bronkiti për shembull.

Të dy recetat për këto pije medicinale janë shumë të shijshme dhe të këndshme për t’u pirë, kështu që fëmijët mund t’i përdorin ato.

Vjeshta është një kohë kur të gjithë kemi një infeksion viral ose bakterial.

Shpesh hasim në inflamacione të ndryshme, bronkit dhe kollë, dhe shpesh sëmundja zgjat shumë.
Infeksionet virale çojnë në bronkit dhe një kollë të thatë ose produktive që mund të zgjasë deri në 2-3 javë.

Shumë, natyrisht, shkojnë në farmaci menjëherë dhe blejnë antibiotikë.
Në infeksionet virale, antibiotiku nuk ndihmon dhe nëse mjeku nuk e përshkruan, ju bëni më shumë dëm sesa dobi.

Në këtë mënyrë, duke përdorur antibiotikë pa nevojë, ju rrisni rezistencën e mikroorganizmave.

Prandaj, është më mirë të provoni disa ilaçe natyrore që do të ndihmojnë trupin të luftojë sëmundjen pa efekte anësore.

RECETA 1
Zieni 250 ml qumësht dhe lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës. Shtoni 1 lugë çaji gjalpë dhe 1 lugë çaji mjaltë.

Fërkoni një të verdhë veze anash me një të katërtën lugë sodë buke.

Shtoni atë në qumësht dhe përzieni. Ky ilaç merret në kohën e gjumit, të paktën pesë ditë me radhë për të arritur rezultate më të mira.

Ky ilaç është i shkëlqyeshëm për trakeitin, dhimbjen e fytit, kollën dhe bronkitin dhe mund të përdoret nga fëmijët.

RECETA 2
PERRBERESIT E NEVOJSHM:

2 lugë vaj ulliri
2 lugë ujë
1 lugë gjelle mjaltë
2 lugë lëng limoni

PROCEDURA:

Llokoçis dhe vihet në zjarr të nxehet. Gjysma pihet në mëngjes dhe gjysma tjetër në mbrëmje.

Filloni ta përdorni në kohë, derisa simptomat e virusit të përkeqësohen, kështu që nuk do të keni kurrë problem me bronkit dhe kollë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *