Mjekët ende e rekomandojnë atë si ilaç – Ja se për çfarë është i mirë qumështi i..!?

Mjekët ende e rekomandojnë atë si ilaç – Ja se për çfarë është i mirë qumështi i..!?

Megjithëse ilaçet kanë avancuar shumë, kjo pije e shijshme ende konsiderohet si një ilaç i padiskutueshëm në shtëpi.

Sidomos në sezonin e gripit dhe të ftohtit shumica e njerëzve përballen me probleme me një fyt të irrituar.

Nëse dëshironi të shpejtoni shërimin dhe të parandaloni zhvillimin e sëmundjes, kërkoni shpëtimin në këtë ilaç të vjetër të gjysheve tona me të cilat ata trajtonin kollën tonë dhe dhimbjen e fytit, dhe që mjekët tanë ende e rekomandojnë si një pluhur për fytin dhe mushkëritë. Bëhet fjalë për qumështin e thekur.

Kjo pije është e njohur edhe si qumësht sherbet dhe karamel, por pa marrë parasysh se si e quajnë njerëzit, të gjithë kanë të njëjtin përfundim, i cili është se lehtëson në mënyrë efektive kollën, përshpejton maturimin dhe ekspektoratin e sekrecioneve nga fyt, lehtëson dhimbjen e gjoksit dhe mushkëritë me një kollë të fortë dhe ka një efekt qetësues në të gjithë organizmin.

Ja pse duhet të pini qumësht të thekur:

– SINUSET DHE RRJEDHJA E HUNDS
Ndërsa sheqeri shkrihet, ai lëshon një erë të dobët dhe të mprehtë. Nëse keni sinus të përflakur, hundë të zënë ose hundë të lëngshme, butësisht “thithni” këtë aromë. Kini kujdes të mos e teproni – thithni këtë tym përmes hundës tuaj vetëm disa herë, pasi mbidozimi mund të shkaktojë dhimbje koke.

-KOLLA
Nëse keni një kollë të thatë dhe një gërvishtje në fyt, është më mirë të përgatisni qumështin e thekur menjëherë. Do të qetësojë dhimbjen dhe gërvishtjet në fyt, dhe gjithashtu do të përshpejtojë procesin e shërimit të kollës, dhe kështu zgjatjen e të ftohtit.

-DHIMBJA E GJOKSIT
Ndërsa kollitja piqet, ne gjithnjë e më shumë përshtatemi me kollitjen, e cila mund të shkaktojë dhimbje të forta në mushkëri dhe gjoks, veçanërisht tek duhanpirësit. Në këtë rast, mjekët ende rekomandojnë qumështin e skremuar si një pluhur për mushkëritë.

A mendoni se fëmijëve u jepet qumësht i ngrohtë para se të shkojnë në shtrat “gjithsesi”? Ju jeni të gabuar! Qumështi i ngrohtë para se të shkoni për të fjetur relakson tërë organizmin, kështu që ju do të bini në gjumë më shpejt, dhe gjumi juaj do të jetë më i bukur dhe me cilësi më të mirë.

Receta e qumështit

Vendosni 2-3 lugë çaji sheqer në një tenxhere dhe ngroheni atë në pllakë. Sheqeri shkrihet shpejt, prandaj është më mirë të mos largoheni nga soba, sepse mund t’ju ​​djegë shumë lehtë.

Sapo sheqeri të bëhet i lëngët dhe me ngjyrë të artë, shtoni menjëherë qumështin (200-300 ml), dhe pastaj sillni zierjen. Llokoçis për të shkrirë karamelin më mirë dhe më shpejt, e cila do të ngurtësohet në fillim. Lëreni të ftohet pak, pastaj pini ndërsa është ende i nxehtë (në mënyrë të tolerueshme të ngrohtë).

Shënim: Nëse sheqeri ju djeg aksidentalisht – hidheni atë dhe përgatitni një dozë të re. Në rast se keni një temperaturë të lartë, nuk duhet të konsumoni produkte qumështi.

Ju gjithashtu mund të pini qumësht të thekur kur nuk keni dhimbje, domethënë kur jeni të shëndetshëm, sidomos para se të shkoni në shtrat. Në vend të sheqerit, ju mund të shkrini disa karamele me mentol, ka shije të shkëlqyeshme dhe ka një efekt edhe më të fortë se sheqeri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *