Ja Si Ta Beni Dallimin, 3 Shenja Që Tregojnë A Keni Grip Sezonal Apo C0vid-1 9

Ja Si Ta Beni Dallimin, 3 Shenja Që Tregojnë A Keni Grip Sezonal Apo C0vid-1 9

Ju me siguri tashmë i dini shenjat e një ftohjeje – rrufë, mbingarkesë, teshtitje, kollë por si të kuptoni nëse është thjesht një grip sezonal apo diçka më shumë?

1. Simptomat tuaja zgjasin më shumë se 4 ditë: Ftohja e zakonshme tenton të pastrohet vetvetiu brenda tre deri në katër ditë, thotë Melisa Lai Becker, shefe për mjekësinë e urgjencës në Cambridge Health Alliance.
Fillon me gërvishtje të fytit, mbingarkesë dhe rrjedhje të hundës dhe më pas zakonisht shfaqet një kollë.

2. Keni temperaturë të lartë: Pyetja është “A mund të keni ethe kur jeni me grip?” është një ndërlikuar.Ndërsa është padyshim e mundur të keni ethe kur keni ftohje, nuk është e zakonshme – veçanërisht ethe të larta.

3. Keni probleme me stomakun: Të kesh të përziera si dhe të vjella dhe diarre – nuk është tipike, kështu që simptoma si këto mund të sinjalizojnë diçka më serioze, siç është Covidi, shkruan Living.

Leave a Reply

Your email address will not be published.