Bëni një inje’ksion vitaminash për të rritur imunitetin: Ju duhen këto 5 përbërës..! Mbroni vetene tuaj nag Viruset..!?

Bëni një inje’ksion vitaminash për të rritur imunitetin: Ju duhen këto 5 përbërës..! Mbroni vetene tuaj nag Viruset..!?

Imuniteti i fortë është gjithmonë i nevojshëm për të mbrojtur trupin nga sulmet e virusit, veçanërisht tani që e gjithë bota është e munduar nga një pandemi.

Mbrojtja duhet të jetë e jashtme dhe e brendshme. Para së gjithash, mjekët rekomandojnë larjen e duarve sa më shpesh të jetë e mundur me ujë dhe sapun, jo më pak se 20 sekonda, përdorimin e antiseptikëve, uljen në shtëpi nëse nuk keni nevojë urgjente për të dalë dhe qëndruar brenda për një kohë sa më të shkurtër të jetë e mundur.

“Injeksionet” e vitaminave që mund të përgatiten në shtëpi në vetëm disa minuta, mund të ndihmojnë trupin në mbrojtjen që vjen nga brenda.

Ju duhen vetëm 5 përbërës që mund t’i gjeni lehtësisht në një supermarket lokal. Këto janë xhenxhefil, limon, portokall, shafran i Indisë dhe piper i zi.

Pse pikërisht këto pesë?

GINGER – ka veti të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore, duke i bërë ato një segment të domosdoshëm të luftës së përditshme kundër virusit.

TURQIA – kjo erëz do t’i japë pijeve tuaja jo vetëm një nuancë të këndshme të artë, por edhe shumë veti të dobishme. Forcon sistemin imunitar, zvogëlon inflamacionin dhe eliminon toksinat nga trupi.

Portokalli dhe limoni – Eliminoni substancat e dëmshme nga trupi, përmbajnë një përqindje të lartë të vitaminës C e cila është e mirë për forcimin e sistemit imunitar.

PIPER I ZI – Shërben si një lloj katalizatori dhe shumëzon efektin e përbërësve të tjerë.

PGRRBRSIT E NEVOJSHM:

1 portokall i madh
2 limona më të vegjël
½ filxhan rrënjë xhenxhefili të copëtuar

2 lugë çaji shafran i Indisë
pak piper i zi i sapo bluar
1 lugë çaji vaj ulliri ose kokosi

PROCEDURA:

Lani mirë portokallin dhe limonin, trajtojini ato me sodë buke, sepse edhe lëvorja është e nevojshme. Lëvorja përmban deri në 70% të lëndëve ushqyese, shumë më tepër sesa në tul.

Prisni ato në copa të mëdha, pastaj shtoni xhenxhefil, shafran i Indisë dhe piper të zi. Vendosni përbërësit në një shtrydhëse frutash e perimesh. Ndani pijen që rezulton në dy pjesë dhe pijeni atë gjatë ditës me stomak bosh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.