Çaji nga fleta e dafinës..!? Janë të shkëlqyera për të ndihmuar në kollën dhe dhimbjen e fytit…!?

Çaji nga fleta e dafinës..!? Janë të shkëlqyera për të ndihmuar në kollën dhe dhimbjen e fytit…!?

Gjethja e dafinës është vlerësuar prej kohësh jo vetëm si një erëz e lartë që u jep enëve një aromë të veçantë, por edhe si një ilaç natyral që ka efekte anti-inflamatore dhe antiseptike.

Gjethet e kësaj bari të lashtë me gjelbërim të përjetshëm, i cili rritet në të gjithë Mesdheun, janë të pasura me një shumëllojshmëri mineralesh (kalium, bakër, mangan, kalcium, hekur, zink, magnez, selen), si dhe vitamina B që janë të rëndësishme për metabolizmin, ekuilibrin hormonal, dhe për funksionin normal të nervit dhe muskujve.

Gjethja e dafinës përdoret gjithashtu në trajtimin e çrregullimeve të tretjes dhe kardiovaskulare, përdhes dhe reumatizmit, si dhe në nervozizëm dhe pagjumësi.

Vaji esencial i gjetheve të gjirit përdoret për inhalime dhe është shumë i dobishëm për dezinfektimin e hapësirës në sezonin e ftohjeve dhe viruseve.

Çaji dhe shurupi i gjetheve të dafinës rekomandohen gjithashtu për rritjen e imunitetit, pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes dhe lehtësimin e kollitjeve, dhimbjeve të fytit dhe bronkitit.

ÇAJI NGA GJETHJA E DAFINES

Pritini tre gjethe dafine të freskëta ose të thata në copa më të vogla ose shtypni ato, pastaj derdhni 250 ml ujë dhe pasi të zihen në një temperaturë të moderuar, gatuajini për 10 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të mbuluar për 10 minuta, pastaj kullojeni. Kur të ftohet pak, shtoni një lugë gjelle lëng limoni dhe një lugë çaji mjaltë. Pini 2-3 gota në ditë.

Përgatitni 6 gjethe dafine të freskëta ose 8 të thata, 250 ml ujë, 6 lugë sheqer kafe ose mjaltë, lëng nga 1 limon.

Sillni ujin në një çiban, pastaj shtoni gjethet e dafinës dhe gatuajini të mbuluar për 10 minuta të moderuara. Kulloni çajin, shtoni sheqer ose mjaltë dhe lëng limoni. Llokoçis mirë derisa përbërësit të shkrihen.

Konsumoni çdo ditë 1-3 lugë çaji shurup, të nxehtë ose të ftohtë. Ruani shurupin e dafinës në frigorifer në një kavanoz qelqi deri në disa ditë, pastaj përgatitni një dozë të re.

Leave a Reply

Your email address will not be published.