Doktori shpjegon se si të parandaloni kanc’erin: Kanceri nuk është asnjeher sëmundja e parë. Para tij paraqitet kjo..!?

Doktori shpjegon se si të parandaloni kanc’erin: Kanceri nuk është asnjeher sëmundja e parë. Para tij paraqitet kjo..!?

Ekziston një metodë kineze për heqjen e gurëve të tëmthit përmes zorrës së trashë që është bërë shumë e popullarizuar në Azi dhe besohet se parandalon kancerin.

Isshtë një ilaç popullor shumë i popullarizuar midis kinezëve që ka ndihmuar shumë të heqin qafe gurët e tëmthit në një mënyrë më të lehtë dhe më pak të rrezikshme.

Mjeku kinez Dr. Lai Chiu Nan rekomandon një metodë krejtësisht natyrale për heqjen e gurëve të tëmthit. Sipas tij, gurë të tillë janë shumë të rrezikshëm: përveç që shkaktojnë dhimbje, ato gjithashtu çojnë në verdhëz dhe madje edhe në kancer.

Studimet tregojnë se njerëzit që sëmuren nga kanceri kanë histori të gurëve në tëmth. “Kanceri nuk është kurrë sëmundja e parë që kam pasur”, thotë Dr. Lai, duke theksuar se zakonisht ka shumë probleme të tjera që çojnë në kancer. Sipas hulumtimit të tij, zakonisht njerëzit me kancer më parë kishin një gur tëmthi.

Një nga simptomat e gurëve të tëmthit është ndjenja e ngopjes menjëherë pas vaktit ose në fillim të vaktit. Ndiheni sikur nuk mund ta tretni ushqimin. Nëse gjendja bëhet më serioze, ndodh edhe dhimbja. Nëse mendoni se keni gurë në tëmth, është më mirë të shihni një mjek.

Kjo metodë e lashtë kineze për heqjen e gurëve të tëmthit është gjithashtu e mirë për forcimin e mëlçisë.

SI TA HEDHNI GURIN PREJ TEMTHIT
1. Për pesë ditët e para, pini 4 gota me lëng molle të shtrydhur te fresket çdo mëngjes ose të paktën hani 4-5 mollë. Lëngu i mollës zbut gurin në tëmth. Këto pesë ditë mund të hani normalisht gjatë ditës.

2. Ju nuk duhet të hani darkë në ditën e gjashtë.

3. Në atë ditë në orën 6 të darkës, merrni një lugë çaji kripë epsom (sulfat magnezi, blerë nga një farmaci) me një gotë ujë.

4. Përsëriteni procedurën në orën 20:00. Sulfati i magnezit hap fshikëz e tëmthit.

5. Në orën 22 pini 5-6 lugë vaj ulliri ose susam, me të njëjtën sasi lëng limoni të shtrydhur fllad.

6. Llokoçis mirë dhe pije. Vaji do të lyejë gurët dhe do t’i bëjë ato më të lehtë për t’u hequr.

Të nesërmen në mëngjes, duhet të gjesh gurë të gjelbër në jashtëqitjen tënde që zakonisht notojnë në ujë. Edhe nëse nuk keni simptoma të gurëve të tëmthit, mjeku juaj mund ta rekomandojë këtë metodë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.