Lengu i mrekullise: Ja përse duhet ta pini esëll këtë përbërje që pregatitet lehtë dhe pa kosto

Lengu i mrekullise: Ja përse duhet ta pini esëll këtë përbërje që pregatitet lehtë dhe pa kosto

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe limonit nuk janë më sekret. Mjalti ka veti kuruese dhe qetësuese dhe ndër shekuj është përdorur si një il’aç natyral për dhimbjen e fytit, ftohjet etj.

Përbërësit:
Lëngun e gjysmë limoni
1 lugë çaji mjaltë
ujë

Përgatitja:
Vloni në zjarr një gotë me ujë dhe lëreni të ftohet pak. Shtoni mjaltin që të shkrijë e më pas lëngun e limonit ! Pijeni çdo mëngjes me stomakun bosh.

Cilat janë përfitimet?
Mbrojtje kundër infe ksioneve
Pirja e kësaj përzierjeje esëll stimulon sistemin e tretjes, hidraton zorrën e trashë dhe parandalon kapsllëkun. Ujë me limon e mjaltë vepron si një diuretik natyral për të pastruar traktin urinar dhe parandaluar inf eksionet.

Përmirëson tretjen
Lëngu i limonit ndihmon që mëlçia të prodhojë një lëng që shpërbën ushqimin në stomak në mënyrë më efektive. Ndërsa mjalti vepron si një antiba kterial për të mbrojtur trupin nga sëm. undjet dhe inf eksionet, duke ndihmuar në eli minimin e toksinave.

Ju jep një shkëlqim natyror
Pirja e ujit me limon e mjaltë ndihmon në pastrimin e gja kut dhe ndihmon në prodhimin e qelizave të reja të gja kut që veprojnë si agj entë për pastrimin e lëkurës. Kjo pije vepron si një përforcues antibak terial dhe kolagjen për lëkurën.

Mbajtja e peshës në mënyrë konstante
Pirja në mëngjes esëll e kësaj përzierje mund të ndihmojë në parandalimin e dëshirave për të ëmbla gjatë ditës.
Ndihmon në përmirësimin e shëndetit or al.
Si limoni dhe mjalti pastronjnë gojën duke aktivizuar gjëndrat e pështymës dhe ele minuara bak teret.

Pije që ju jep energji
Kjo përzierje do t’ju zgjojë më mirë se asnjë pije apo ushqim. Mjalti është një nxitës i menjëhershëm i energjisë ndërsa uji me limon aktivizon sistemin e tretjes dhe ndihmojnë trupin të heqë qafe toksinat që shpesh janë arsyeja pas lodhjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.