Hirra është aq shëruese sa që burri im pastroi tëmthin dhe dhjamin prej mëlçisë , derisa ai po vuante shume nga dhimbja..!?

Hirra është aq shëruese sa që burri im pastroi tëmthin dhe dhjamin prej mëlçisë , derisa ai po vuante shume nga dhimbja..!?

Burri im u shpëtua me atë hirrë. Ai pastroi fshikëzën e tëmthit, e cila ishte plot llum dhe po vdiste nga dhimbja pas çdo vakti. Ai gjithashtu kishte një mëlçi të dhjamosur dhe rezultatet e tij të gjakut nuk ishin të mira.

Vetëm pas një muaji pirje të rregullt të një litri çdo ditë, pati rezultate të mëdha, dhe tani mëlçia e tij është si një foshnjë, bilia e tij është e pastër dhe ai nuk ka më dhimbje. Epo, shpresoj të ndihmojë dikë që të bëjë një ilaç kaq të lirë dhe të mirë për vete.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

5 litra qumësht të freskët
1 filxhan kos

PROCEDURA:

Vendosni 5 litra qumësht të freskët në një tenxhere të madhe, dhe më pas përzieni një gotë kos në të. Lëreni për 24 orë të mbuluara me garzë për tu thartuar. Pas një dite, mblidhni krem ​​kosi nga sipërfaqja me një lugë – do të merrni 500 ml krem ​​kosi të shkëlqyeshëm.

Pritini masën e trashë në tenxhere në kubikë të mëdhenj me thikë. Do të merrni djathë me më shumë hirrë.

Pastaj kthejeni furrën në 100 gradë, pastaj vendoseni tenxheren në një furrë të parangrohur. Pas 1.5 orësh do të vini re se si hirra ndahet ngadalë nga djathi që do të bjerë në fund.

Rritni temperaturën edhe për 10 minuta në 150 gradë dhe më pas fikni furrën. E lëmë të ftohet në furrë edhe për 24 orë.

Vendoseni përzierjen e ftohur në sitë që të kullojë ngadalë. Procesi mund të duket shumë i gjatë, por me të vërtetë ju paguan, sepse ju merrni një djathë të ri të bukur. Nga kjo sasi marr rreth 2 kg djathë, krem ​​kosi të bukur dhe hirrë shumë të ëmbël dhe të shijshme.

Ju gjithashtu mund të merrni hirrë në një mënyrë më të shpejtë:

Nxehni 1 litër qumësht të freskët në një tas, por mos e lini të vlojë. Shtoni lëngun e një limoni të shtrydhur dhe përziejeni.

Së shpejti do të vini re se formohen mpiksje – gjizë dhe lëng. Ai lëng është hirrë. Kulloni përmes garzë ose një sitë të imët dhe do të merrni djathë / gjizë dhe hirrë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.