Parandalon dhe trajton kan,cerin e zorrës së trashë, mëlçisë dhe prostatës: Konsumohet vetëm një herë në ditë

Parandalon dhe trajton kan,cerin e zorrës së trashë, mëlçisë dhe prostatës: Konsumohet vetëm një herë në ditë

Ky frut ka fuqi shëndetësore jashtëzakonisht të mëdha. A keni dëgjuar për frutin e quajtur “Luleshtrydhe peruan” (physalis)?

Kjo bimë përveç që është medicinale dhe e shijshme, kultivohet edhe nga shumë si barishte zbukuruese. Fruti dhe e tërë barishta kanë përfitime të shumta shëndetësore. Më e rëndësishmja, ajo punon në mënyrë parandaluese dhe parandalon kancerin e zorrës së trashë dhe të prostatës.

Përveç kësaj, ka shumë përfitime shëndetësore: isshtë e pasur me vitamina, veçanërisht A, B, C dhe të gjithë e dimë që vitamina A është e mirë për lartësimin; trajton infeksionet, pezmatimet; përmirëson tretjen; pastron gjakun; trajton kapsllëkun; inkurajon urinimin, dëbon ujin e tepërt nga trupi – një diuretik i mirë;

Atëherë, është një burim i mirë energjie; përmban acid nikotinik ose vitaminë PP që rregullon nivelet e kolesterolit në gjak; është i pasur me fibra që ndihmon në dëbimin e toksinave dhe substancave të dëmshme nga trupi, përmirëson peristaltikën e zorrëve; lëngu i barit shëron plagët.

Me cilat sëmundje ndihmon luleshtrydhet peruan? – pielonefriti, kapsllëku tek të moshuarit, reumatizma, dermatiti dhe hipertensioni. Ndër të tjera, hulumtimet kanë treguar se shumë njerëz kanë qenë në gjendje të shërohen nga sëmundjet më të rënda thjesht duke ndryshuar dietën dhe zakonet e tyre.

Ata filluan të ushqeheshin shëndetshëm, duke hequr qafe gjithçka negative dhe toksike në jetën e tyre, duke ndryshuar stilin e jetës. Luleshtrydhet peruan përmenden në shumë histori të tyre.

Çaji luleshtrydhe peruan është shumë i mirë kundër gripit dhe laringitit. Rrënja dhe gjethet perule të luleshtrydhes janë të njohura për të lehtësuar simptomat e sëmundjeve të frymëmarrjes siç janë laringiti dhe ndihmojnë me gripin.

Mjekësia tradicionale nga Amerika e Jugut e ka përdorur këtë çaj me shekuj. Madeshtë bërë nga rrënja dhe gjethi luleshtrydhe peru i copëtuar dhe piqet si të gjithë çajrat bimorë.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të antioksidantëve, luleshtrydhet peruan janë objekt i shumë studimeve shkencore dhe qëllimi i tyre është të studiojnë efektin e këtij fruti në sëmundje të ndryshme, duke përfshirë kancerin, malarjen, hepatitin, reumatizmin, astmën dhe dermatitin.

Fruti luleshtrydhe peruan përmban një sasi të mjaftueshme hekuri që ju furnizon për tërë ditën. Mjafton ta hani çdo ditë, kështu që nuk do të keni nevojë për një burim shtesë të këtij minerali.

Luleshtrydhet peruan janë një frut i shkëlqyeshëm, i pasur me antioksidantë dhe lëndë ushqyese jetike që janë shumë të shëndetshme. Por edhe shumë e shijshme. Sidoqoftë, mbani në mend se është më mirë të hani të gjallë, pasi trajtimi i nxehtësisë shkatërron disa nga përbërësit shërues.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *