Kjo është pija e cila na nevojitet ne të gjithëve pa perjashtim moshe

Kjo është pija e cila na nevojitet ne të gjithëve pa perjashtim moshe

Sipas statistikave, thuhet se 1 në 10 persona preket nga gu rët në veshka në një moment të ckatuar të jetës. I njohur në gjuhën mjekësore si nefrolithiaza, ai është një material i fortë dhe kristalor i përbërë nga mineralet që gjenden në urinë.

Prania e një guri në veshka nuk shkakton shqetësime deri në momentin që fillon të lëvizë nga veshkat drejt traktit urinar. Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga gurët në veshka, atëherë e keni idenë se sa e dhi mbshme është kjo eksperiencë.

Ka disa mënyra për të prandaluar formimin e gu rëve në veshka. Një prej tyre është të pini sa më shumë ujë, i cili duhet të jetë i filtruar.

Është gjithashtu një ide e mirë të qëndroni larg produkteve ushqimore që përmbajnë oksalate, të cilat është vëretetuar se shkaktojnë gu rë në veshka. Tek këto ushqime bëjnë pjesë spinaqi, panxhari i kuq, luleshtrydhet, çokollata, frutat e thata, çajrat, fasulet e thata, etj.

Ju gjjithashtu mund të provoni këtë recetë shumë të thjeshtë të këtij lëngu, e cila është vërtetuar se ndihmon në shpërbërjen e gurëve të vegjël në veshka duke parandaluar që të bëhen më të mëdhenj dhe duke shkaktuar shenja si kri zat, gj ak në urinë, të vjella, të përziera dhe nevojë ur gjente për të urinuar.

Receta më poshtë do t’ju ndihmojë për një trajtim natyralë efikas në rast të gu rëve në veshka:

Përbërësit

-1 limon

-1 portokall

-1 mollë

-4 feta shalqi

-4 kube akulli

Përgatitja

Prisni në feta portokallin dhe mollën dhe hidhini në mikser. Mos harroni të shtoni dhe fetat e shalqirit si dhe lëngun e freskët të limonit të shtry dhur. Shtoni edhe kubet e akullit dhe vazhdoni të miksoni derisa lëngu të lidhet mirë.

Pini një deri dy porcione në ditë. E mira është të zgjidhni fruta organike për të marrë maksimumin e benefiteve prej tyre. Çfarë e bën këtë pije të funksionojë është acidi citirk i gjendur tek limoni, molla e portokalli.

Acidi citrik është shumë i dobishëm në shkat ërrimin e gu rëve në veshka, sidomos tek ata që janë shkaktuar nga depozitimet e shumta të kalciumit. Nga ana tjetër, shalqiri ëhtë i pasur me ujë dhe kalium, të cilat gjithashtu ndihmojnë në shpërbërjen e gurëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.