Lengu që e lë menjanë ujin me limon : Pijeni në mëngjes dhe do të shikoni efektet që do t’iu lënë pa fjalë

Lengu që e lë menjanë ujin me limon : Pijeni në mëngjes dhe do të shikoni efektet që do t’iu lënë pa fjalë

Shafran i Indisë vjen nga rrënja e bimës kurkuma dhe përdoret gjerësisht në kuzhinën orientale. Por erëza aromatike që është e njohur edhe për vetitë e saj të forta anti-inflamatore dhe antioksiduese, përdoret dhe për probleme të ndryshme shëndetësore.

Sekreti i vetive shëruese të shafranit qëndron në përbërësin e tij kryesor – kurkumin që bën mrekulli në trup!

Shafran i Indisë është ndoshta një nga erëzat më të dobishme, e kësisoj uji me shafran Indie është një nga pijet më medicinale që mund të konsumoni.

Për ta përgatitur, thjesht shtoni pak shafran Indie në ujë të ngrohtë dhe trazojeni mirë. Erëza do të bjerë në fund, kështu që përziejeni shpesh ndërsa e pini për të përfituar maksimalisht.

Pirja e ujit me shafran Indie çdo mëngjes do t’ju ofrojë këto tetë përfitime të mahnitshme shëndetësore:

Një studim zbuloi që shafrani i Indisë është më efektiv sesa ila. çet e zakonshme anti-inflamatore, përfshirë aspirinën, ibuprofen, Naproxen, etj të cilat shpesh përdoren për trajtoni ënj tjen dhe dhi mbjen në artikulacionet e trupit për shkak të artritit.

Shafran i Indisë mund të përdoret për të trajtuar e një sërë problemesh të aparatit tretëse, përfshirë inflamacionin e traktit, reduktimin e gazrave dhe fryrjen e barkut.

Studime të shumta klinike kanë dalë në përfundimin se shafran i Indisë mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të mëlçisë duke rritur aftësinë e tij çhe lmuese. Gjithashtu është provuar se ndihmon në uljen e dëmtimit nga radikalet e lira, duke mbrojtur qelizat dhe indet.

Studiuesit kanë zbuluar se kurkuma luan një rol kyç në përmirësimin e sëm. undjes së Parkinsonit, sëm. undjes së Alzheimerit dhe madje edhe dëmtimeve nga go. ditjet në tru.

Karakteristikat e tij antioksiduese dhe anti-inflamatore mund të funksionojnë në promovimin e shëndetit të trurit, uljen e str esit oksidues dhe vd. ekjes së qelizave para kohe.

Alkalizon trupin dhe ul rrez. ikun e kan. ce rit

Shafran i Indisë është shumë alkaline, kështu që vjen me jo pak efekte pozitive në trup. Një mjedis alkalik besohet të jetë i papërshtatshëm për zhvillimin e kan. cerit, pasi qelizat e kan. cerit lulëzojnë më së miri në një mjedis acid.

Ndihmon në shëndetin kardiovaskular.

Kurkuma ka treguar se pastron arteriet nga pllakëzat e yndyrës dhe parandalon mpiksjen e gja. kut. Efektet antioksiduese besohet se ndihmojnë në parandalimin e komplikimeve diabetike kardiovaskulare, së bashku me aritmitë atriale.

Hulumtimet kanë treguar se shafrani i Indisë mund të jetë alternativa ideale e barnave për trajtimin dhe ndoshta edhe parandalimin e diabetit tip 2. Studimet kanë zbuluar se kurkumina është e aftë të zvogëlojë efektet e sëm. undjes, të tilla si sheqeri në gj ak i ngritur dhe rezistenca ndaj insulinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.