Torta më e shpejtë pa pjekje me një shije te Vecant..!?

MAMBA – Torta më e shpejtë pa pjekje me një shije te Vecant..!?

Përbërësit: 4 pako biskota, 400 ml qumësht çokollate për njomjen e biskotave. Për mbushjen 1: 500 ml ujë, 500 g përzierje frutash të kuqe, 200-250 g sheqer dhe 2 puding luleshtrydhe

Për mbushjen 2: 400 g krem ​​pana (ose 500 ml krem ​​të ëmbël), 250 ml qumësht, 200 g sheqer pluhur, 350 g salcë kosi, 2 thasë xhelatinë, 300 g banane krem ​​(ose opsionalisht disa çokollata të tjera), 150 g çokollatë për zbukurim.

Procedura: Vendosni 250 ml ujë, 200-250 g sheqer dhe përzierje frutash në një enë të madhe, pastaj vendoseni në zjarr të ziejë. Gjatë kësaj kohe, në 250 ml ujë të mbetur, përzieni dy budingat me luleshtrydhe në mënyrë që të mos ketë gunga.

Shtoni pudingin e rrahur në frutat e ziera dhe përzieni derisa të trashet. Lërini mënjanë të ftohen. Përzieni dy thasët me xhelatinë me 8 lugë ujë dhe lërini të fryhen dhe të trashen.

Në 250 ml qumësht shtoni 400 g pluhur krem ​​pana, 200-250 g sheqer pluhur dhe përzieni me mikser. Shtoni 300-350 g salcë kosi në kremin e rrahur dhe përziejeni përsëri.

Nxehni xhelatinën butësisht që të shkrihet, pastaj shtoni në krem ​​dhe përziejeni. Në fund mund të shtoni banane krem ​​të copëtuar ose zemra mjalti ose diçka të ngjashme dhe t’i përzieni në salcë kosi.

Përgatitni një kallëp katror (nr. 26) për një tortë të mesme (vendoseni me letër varaku ose letër), dhe ngrohni pak qumështin me çokollatë në mënyrë që biskotat të njomen.

Zhyt një këmbë në parafinë të ngrohtë 3 herë, duke ndalur midis shtresave për t’i lënë të thahen. Vendosni gjysmën e mbushjes së bardhë në rreshtin e biskotave dhe rrafshoni. Pastaj rregulloni rreshtin e dytë të biskotave, gjithashtu pak të njomura me qumësht çokollate.

Vendosni mbushjen e frutave mbi to (e cila mund të jetë pak e vakët). Menjëherë rregulloni një shtresë tjetër të biskotave pak të njomura, dhe sipër vendosni pjesën e dytë të mbushjes së bardhë. Ftojeni tortën për të paktën 2-3 orë, mundësisht brenda natës.

Pastaj hiqni hoopin, mund ta vendosni me lustër çokollate dhe thërrime çokollate, dhe mund të dëshironi, më pas prerë atë dhe shërbejeni. Detajet e të gjithë procedurës mund t’i shihni në videon ne vazhdim

Leave a Reply

Your email address will not be published.