Mos e beni kete kurre: Ja se cfar i beni trupit tuaj nese kete produkt e konsumoni me stomak boshe

Mos e beni kete kurre: Ja se cfar i beni trupit tuaj nese kete produkt e konsumoni me stomak boshe

“Ju jeni ajo çfarë hani” është një shprehje e njohur për të gjithë, por ajo që bëjmë përpara një vakti gjithashtu ka një ndikim të madh në shëndetin tonë.

Këto janë 9 gjërat që nuk mund të bëni në stomak bosh (jo më pak se 2 orë pas vaktit tuaj të fundit).

Marrja e anti-inflamatorëve

Aspirina, paracetamoli dhe il’ açe të tjera anti-inflamatore nuk mund të pihen në stomak bosh.

Jo vetëm që e zvogëlon efektivitetin e tyre, por gjithashtu shkakton probleme të rë nda shëndetësore (si për shembull gja. kderdhje stomaku).

Këshilla: Qumështi ul efektet negative të këtyre ila’ çeve. Nëse nuk ju gjendet qumësht, ju mund ta pini atë me shumë ujë.

Pirja e kafes

Edhe kafeja e dekafeinuar stimulon prodhimin e acidit që mund të shkaktojë urth dhe probleme të tjera të traktit të tretjes në qoftë se konsumohet në stomak bosh.

Moskonsumimi i mëngjesit edhe pas kafesë mund të çojë në një mungesë të serotoninës dhe një humor të zymtë për pjesën tjetër të ditës.

Këshillë: Nëse nuk jeni në gjendje të h iqni dorë nga zakoni për ta pirë kafenë herët në mëngjes, përziejeni atë me qumësht ose krem: yndyra e qumështit do të zvogëlojë efektet negative.

Pirja e alk. olit

Pa ngrënë, shkalla e absorbimit të alk. olit rritet shumë dhe është i njëjtë si gjatë injektimit intravenoz.

Në kontrast, largimi i produkteve shkat ërruese të alk. olit ngadalësohet, gjë që prov okon një dhimbje koke të rëndë. Efekti i shpejtë i alk. olit në trup nuk shkon pa pasoja negative për mëlçinë, zemrën dhe veshkat tuaja.

Këshilla: Nëse situata nuk ju lejon të refuzoni një pije alk. olike, jepini përparësi pijeve të ftohta pa gaz pasi ato absorbohen më ngadalë. Më mirë akoma, hani të paktën një sanduiç të vogël, idealisht që përmban gjalpë.

Përtypja e çamçakëzit

Acidi tretës i prodhuar gjatë kohës që përtypni çamçakëz shkat. ërron shtresën mbrojtëse të një stomaku bosh; mbingarkesa me çamçakëz mund të çojë në gastrit.

Gjithashtu është vërtetuar shkencërisht se njerëzit që përtypin çamçakëz preferojnë ushqimet e pashëndetshme (patate të skuqura, karamele) në vend të frutave dhe perimeve.

Përpara gjumit

Uria dhe nivelet e ulëta të glukozës na pen. gojnë të bjemë në gjumë dhe na shkaktojnë gjumë sipërfaqësor dhe zgjim të hershëm.

Është interesante pasi mungesa e gjumit rrit nivelin e hor. moneve të urisë. Kjo është arsyeja pse ne hamë më shumë të nesërmen pas kapërcimit të darkës.

Këshilla: Tejngopja para gjumit është gjithashtu një ide e keqe. Zgjidhja më e mirë janë prodhimet e qumështit sepse përmbajnë magnez dhe kalcium. Këto elemente do t’ju sigurojnë një gjumë të shëndoshë.

Ushtrimi intensiv

Ekziston mendimi se të ushtruarit me stomak bosh djeg më shumë kalori. Në të vërtetë, kjo nuk ndikon në humbjen e yndyrës.

Humbja e muskujve, nga ana tjetër, është e vërtetë. Intensiteti i stërvitjes reduktohet gjithashtu pasi trupi nuk ka energji.

Këshillë: Zëvendësojeni ushtrimin intensiv me stërvitje aerobike. Nëse keni probleme të tretjes, duhet të konsumoni një meze të lehtë para çdo lloji stërvitjeje sepse aktiviteti fizik shkakton prodhimin e lëngut të stomakut, i cili është i dëmshëm për stomakun e zbrazët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.