Mos ngurroni thot Hetem Ramadani : Tani ne moment shkoni ne frigorifer dhe hidhini keto ushqime, u shkaktojne

Mos ngurroni thot Hetem Ramadani : Tani ne moment shkoni ne frigorifer dhe hidhini keto ushqime, u shkaktojne

Hetem Ramadani ka treguar se cilat janë ushqimet që duhet të mbajmë dhe ato që duhet të heqim nga frigoriferi. Ai ka thënë në emisionin “Rudina” se nëse ushqehemi në mëngjes me ushqim të shëndetshëm dhe pasdite me ushqim të pashëndetshëm, atëherë në trupin tonë dominon ushqimi me të cilin nuk duhet të ushqehemi.

Për të ushqimi ndahet në ushqim inteligjent dhe ushqim “bu. dalla”, që duhet ta largojmë nga frigoriferi.

Ai shprehet se këto janë “ushqimet budalla”:

-Duke filluar nga lëngjet e frutave, frutat Zoti i ka bërë për t’i ngrënë dhe jo për t’i pirë.

-Majoneza duhet të hiqet, përmbanë elementë që i bëjnë dëm trupit të njeriut dhe duhet të hidhet.

-Ketchup dhe mustarda e bëjnë trupin të varur dhe duhen hedhur.

-Salca po ashtu përmban konservantë. -Veza nëse është bërë nga pula që nuk e kanë parë diellin dhe që nuk janë ushqyer në mënyrë natyrale atëherë nuk duhet të konsumohet.

-Edhe reçeli nuk duhet të konsumohet. -Edhe kosi jo natyral nuk duhet konsumuar. -Margarina nuk duhet konsumuar.

-Qumështi po ashtu është laktozë, sheqer dhe burim i kan. ce. rit.

-Asnjëherë në shtëpinë tuaj mos blini torta apo kekë të gatshëm.

-Djathi i lopës me plastikë nuk duhet konsumuar.

-Pulat hor. monale janë burim kan. ce. ri, nuk duhen konsumuar.

Ushqimet që duhet të konsumojmë:

-Gjalpi nëse është natyral mund të konsumohet.

-Uji është burimi i jetës dhe duhet konsumuar.

-Frutat duhen konsumuar, por mos i mbani në frigorifer. -Karrota po ashtu është shumë e mirë për t’u konsumuar, por nuk duhet të qëndrojë në frigorifer.

-Domatet janë shumë të mira, por kur konsumohen duhet t’i heqim lëkurën dhe farat.

-Specat po ashtu janë shumë të mira.

-Lakra -Lulelakra -Brokol -Sallata jeshile -Spinaq -Preshi -Qepa e kuq -Erëzat -Majdanoz -Boronica është shumë e mirë -Mëlçia duhet të qëndrojë në frigorifer.

-Sardelet janë shumë të mira, është mirë të konsumohen 3-4 herë në javë.

-Mishi nëse është bio është shumë i mirë. Ramadani po ashtu tha se “formula magj. ike” për një jetë të shëndetshme është konsumi i ushqimit “inteligjet” siç e quan ai dhe kombinimi i tij me aktivitet fizik dhe meditim.

Ai deklaroi më tej:

Prej shumë vitesh unë kam studiuar dhe tani dua të shkruaj një libër, por pa rezultate konkrete dhe pa njerëz të tjerë përveç rrethit të ngushtë. Këtë vit kam filluar të pranoj njerëz të cilët mund t’i këshilloj për lloje të ndryshme sëm. undjesh si diabeti, kan. ce. ri, migrena.

Të gjitha sëm. undjet mund të shërohen, nuk i shëroj unë, por trupi i gjithsecilit që ka intiligjencë poteciale brenda tij. Kurse oferta ime i stimulon inteligjencën për t’i shëruar dhe baza është ushqimi, meditimi dhe aktiviteti fizik.

Formula magj. ike” në fakt nuk është magj. ike sepse e kam bërë disa herë publike, është ushqimi. Nëse hamë ushqim të ashtuquajtur inteligjent që nuk mund të prodhohet nga mendja e kufizuar shkencore atëherë mund të kemi rezultate.

Të gjithë mjekët thonë: “Ne e menaxhojmë sëm. undjen, nuk e kurojmë”. Kurse teoria ime, por që nuk është vetëm e imja është që sëm. undjet mund të kurohen me anë të inteligjencës së ushqimit, meditimit etj. Është më komplekse.

Kanë filluar të vijnë tek unë qindra njerëz, më shumë nga ç’mund të bërballoj, ndaj edhe unë kam vendosur të shkruaj librin me rezultate për diabetin e tipit 1 dhe 2.

Më vonë do të shkruaj për sëm. undjet kardiova. skulare, kan. ce. rin dhe kështu me radhë për t’i ardhur në ndihmë njerëzve në nevojë. Mjekësinë alternative e kam marrë si mision për të ndihmuar të tjerët, kurse bizneset ia kam lënë në dorë dikujt tjetër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.