Ne qoftese keni vaj uIIiri dhe kripe ne shtepi, atehere ju kurre nuk do te vuani nga kjo semu’ndje

Ne qoftese keni vaj ulliri dhe kripe ne shtepi, atehere ju kurre nuk do te vuani nga kjo semundje

Dhi.mbja e qafës, e quajtur edhe cervikalgjia mund të ndodhë kudo në qafë, duke përfshirë nervat dhe rruazat cervikale. Zakonisht shoqërohet me marramendje, dh.imbje koke dhe vështirësi në kryerjen e disa lëvizjeve.

Shkaku kryesor lidhet me qëndrimin në pozicione të këqija, por ndikon shumë st.r.esi dhe veprimtaritë fizike. Kjo mund të bëhet shumë e rre.zik.shme, sepse shpesh dhi.mbja është shumë e fortë dhe pengon ushtrimin e veprimtarive të përditshme tonat.

Lajmi i mirë është se mund të mbahet nën kontroll në mënyrë natyrale, me disa përbërës anti-inflamatorë. Kombinimi i vajit të ullirit me kripë Himalaje është padyshim kura më e mirë. Disa nga vetitë kuruese të këtij il.açi aktivizojnë qarkullimin në zonën e prekur dhe reduktojnë reaksionin inflamator që çon ne bllokimin e muskujve.

Përbërësit qe ju duhen per kete recete jane :
½ filxhan vaj ulliri
¼ filxhan kripë Himalaje (e gjeni ne cdo supermarket)

Përgatitja:
Kombinoni përbërësit në një tas derisa të merrni një përzierje homogjene. Masazhojeni zonën e qafës me levizje rrethore dhe butësisht për 3 minuta. Më pas lëreni përzierjen të veprojë për 20 minuta. Pasi te kete kaluar ky minutash e lani zonen.

Per me shume ndjek videon ne vazhdim

Leave a Reply

Your email address will not be published.