Nëse nuk do qime në fytyre , ja si të shpëtosh njëherë e mirë

Nëse nuk do qime në fytyre , ja si të shpëtosh njëherë e mirë

Sipas statistikave, hirsutizmi – i njohur edhe si flokë të tepërt në zona të pazakonta – prek rreth 5-10% të grave të të gjitha moshave. Sidoqoftë, pavarësisht sa të shëndetshme mund të jemi, të gjithë duhet të përdorim piskatore në fytyrat tona herë pas here.

Ne kemi zbuluar se nuk është gjithmonë e nevojshme të përdorni metoda të tilla të dh.imbshme për heqjen e q.imeve të fytyrës – veçanërisht kur metodat e tjera më pak të dh.imbshme mund të gjenden menjëherë në kuzhinën tuaj!

Ne kemi përgatitur një listë të mjeteve më efektive për heqjen e q.imeve të fytyrës që mund t’i përdorni lehtësisht nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

Qepë + borzilok
Përbërësit:

2 qepë të mesme
10-12 gjethe borziloku

Përgatitja:

Gjeni membranat e holla dhe transparente të lëkurës midis shtresave të një qepë.
Shtrydhni membranat me gjethe borziloku për të bërë një paste.

Perdorimi:

Aplikoni pastën në flokë të padëshiruar dhe lëreni aty për rreth 20-25 minuta.

Lajeni atë me ujë të ngrohtë.

Përsëriteni: 3-4 herë në javë për 1-2 muaj.

Rezultatet: Qepa është në të vërtetë jashtëzakonisht e dobishme për ju pasi lehtëson rritjen e flokëve të fytyrës. Sidoqoftë, kur përdoret së bashku me borzilokun, ai jep efektin e kundërt dhe ju ndihmon të heqni qafe flokët e padëshiruar të fytyrës.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës

Vaj livando + vaj i pemës së çajit
Përbërësit:

1 lugë çaji vaj livando
4-6 pika vaj peme çaji

Përgatitja:

Përzieni vajin e livandos me vajin e pemës së çajit në një tas.

Perdorimi:

Aplikoni përzierjen e vajrave në flokët e fytyrës me një copë pambuku.

Përsëriteni: 2-3 herë në ditë për të paktën 3 muaj.

Rezultatet: Livando dhe vaji i pemës së çajit kanë veti anti-androg.jenike që ndihmojnë në heqjen e flokëve të padëshiruar.

I përshtatshëm për: llojet e lëkurës me vaj dhe puçrra

Mjaltë + sheqer
Përbërësit:

1 lugë gjelle mjaltë
2 lugë sheqer
1 lugë ujë

Përgatitja:

Vendosni sheqerin në një tas dhe shtoni mjaltë dhe ujë në të.

Vendoseni përzierjen në mikrovalë për rreth 30 sekonda derisa sheqeri të shpërndahet dhe të përzihet me lëngjet.

Perdorimi:

Aplikoni pastën në pjesët e fytyrës tuaj me flokë të padëshiruar.

Vendosni një shirit mbi përzierjen e aplikuar dhe lëreni të ftohet për disa sekonda.

Tërhiqeni shiritin në drejtimin e kundërt, të rritjes së flokut.

Përsëriteni: sa herë të keni nevojë.

Rezultatet: Kjo maskë largon të gjitha flokët e padëshiruar menjëherë dhe në mënyrë perfekte nxjerr qelizat e vd.ekura të lëkurës.

E përshtatshme për: të gjitha llojet e lëkurës

Bollgur + banane
Përbërësit:

2 lugë tërshërë
1 banane e pjekur

Përgatitja:

Merrni një banane dhe bëjeni atë pure për të bërë një paste.

Përziejmë tërshërën dhe bananen pure në një tas.

Perdorimi:

Aplikoni një sasi të bollshme të pastës në zonat e dëshiruara dhe fërkojeni atë në një lëvizje rrethore.

Lëreni pastën për 15-20 minuta dhe më pas e lani me ujë të ftohtë.

Përsëriteni: 1-2 herë në javë.

Rezultatet: Bollguri ka një strukturë kokrrizore që e bën atë një agjent të mirë eksfolues për lëkurën e fytyrës.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës

Xhelatinë + qumësht
Përbërësit:

1 lugë pluhur xhelatine
3 lugë qumësht
Disa pika lëng limoni

Përgatitja:

Në një tas, përzieni xhelatinë me qumësht dhe lëng limoni.
Ngrohni përzierjen në mikrovalë për 15-20 sekonda.

Perdorimi:

Pasi ta keni hequr përzierjen nga mikrovala, lëreni të ftohet për disa sekonda, më pas aplikojeni drejtpërdrejt në fytyrën tuaj.

Lëreni maskën në fytyrë për 5 minuta, pastaj zhvi.sheni me gishta.

Përsëriteni: sa herë të keni nevojë.

Rezultatet: Maska është jashtëzakonisht ngjitëse dhe është në gjendje të largojë menjëherë të gjitha q.imet e padëshiruara. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të heqni dhe qelizat e vd.ekura të lëkurës.

E përshtatshme për: të gjitha llojet e lëkurës përveç atyre të ndjeshme dhe të prirura ndaj akneve

Vezë + miell misri
Përbërësit:

1 vezë
1/2 lugë gjelle misri
1 lugë sheqer

Përgatitja:

Th.yeni një vezë dhe vendoseni të bardhën e saj në një tas.

Shtoni sheqerin dhe miellin e misrit në të dhe përzieni mirë përbërësit për të bërë një pastë të butë.

Perdorimi:

Aplikoni pastën në fytyrën tuaj dhe lëreni të thahet për rreth 20-25 minuta.

Sapo paste të jetë mjaft e vës.htirë, kapeni atë dhe shqyejeni.

Përsëriteni: 2-3 herë në javë.

Rezultatet: Të bardhat e vezëve ngjiten fort në q.imet e fytyrës tuaj dhe i zhvendosin ato në mënyrë perfekte si dylli i blerë nga dyqani.

E përshtatshme për: të gjitha llojet e lëkurës përveç atyre që janë të prirur ndaj akneve dhe të ndjeshme

Patate + thjerrëza
Përbërësit:

1 gotë thjerrëzash të verdha
1 patate
1 lugë gjelle lëng limoni të freskët
1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

Zh.ytni thjerrëzat në ujë gjatë natës.

Në mëngjes, sht.ypni thjerrëzat për të krijuar një paste të trashë.

Qëroni pataten.

Merrni një sitë dhe kaloni pataten e grimcuar nëpër të për të nxjerrë sa më shumë lëng patatesh.

Përzieni lëngun e patates me pastën e thjerrëzës, dhe në përzierje shtoni mjaltë dhe lëng limoni.

Perdorimi:

Aplikoni pastën në zonat e prekura dhe lëreni për 20-30 minuta.

Pasi maska të thahet plotësisht, hiqeni atë me gishta. Paste do të bie, duke marrë flokët tuaj të padëshiruar me vete.

Përsëriteni: 1-2 herë në javë.

Rezultatet: Thjerrëzat e thata e bëjnë më të lehtë zhd.ukjen e flokëve të padëshiruar ndërsa patatet kanë veti natyrale zbardhuese dhe i bëjnë q.imet tuaja të mbetura më pak të dukshme.

I përshtatshëm për: të gjitha llojet e lëkurës, por nëse keni lëkurë të thatë, mos harroni të përdorni hidratues pas aplikimit të maskës./Super Shëndeti

Leave a Reply

Your email address will not be published.