Shume e leht per tu pregatitur : Largon te gjitha alergjite, si dhe nxit qarkullimin e

Shume e leht per tu pregatitur : Largon te gjitha alergjite, si dhe nxit qarkullimin e

I konsideruar si një nga erëzat më të fuqishme të përdorura në kuzhinën indiane, shafrani i Indisë përmban një numër të madh komponentësh të shëndetshëm. Sipas Dr. Ashutosh , ajo që e bën shafranin e Indisë shumë të dobishëm është komponenti i quajtur kurkumin.

Kombinimi i tij me qumësht kokosi e bën akoma më të fuqishëm, sepse ndërsa kurkumini ka aftësinë të absorbojë yndyrën e trupit, qumështi i kokosit është i mbushur me yndyrna të shëndetshme dhe ka veti antiba.kter.iale. Poashtu, shtimi i mjaltit dhe xhenxhefilit ka aftësi ta shndërrojë këtë përzierje në ila.çin më të mirë.

Kjo përzierje vepron si një tonik i shkëlqyer kundër plakjes. Poashtu, nëse keni bërë ndonjë oper. acion, ky i. laç ju ndihmon shumë të përshpejtoni shërimin tuaj.

Inf.ek.sio.net e lëkurës, ale. rgjitë e stinës apo prob. lemet me artritin marrin fund nëse e përdorni këtë përzierje rregullisht.

Nëse keni probleme me qarkullimin e gja. kut, kjo pije me shafran Indie ju ndihmon së tepërmi sepse nxit qarkullimin e tij në të gjithë trupin.

Përbërësit:

1 lugë çaji shafran Indie

1 copë xhenxhefil

2 gota qumësht kokosi

¼ lugë çaji piper i zi

Mjaltë

Përgatitja:

Shtoni përbërësit në një enë të vogël (përveç mjaltit) dhe vendosini në zj. arr të ziejnë për disa minuta. Kullojeni dhe hidheni përzierjen në një enë të pastër.

Shtoni më pas mjaltin dhe përziejini mirë. Pijeni atë gjatë ditës ose para se të flini gjumë, pasi ju ndihmon edhe për të bërë një gjumë të qetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.