Kura e gjyshes për kocka të forta dhe shikim të mirë – Pergaditeni atë në mënyrën më të mirë të mundshme..!?

Kura e gjyshes për kocka të forta dhe shikim të mirë – Pergaditeni atë në mënyrën më të mirë të mundshme..!?

Ilac për kocka të forta dhe shikim të mirë – Pergaditeni atë në mënyrën më të mirë të mundshme..!?
Dihet që Lëpjetat me patate hahet më së shumti në zonat bregdetare, por kontinentet gjithashtu shijojnë vetitë e shumta medicinale të kësaj perime. Amviset shpesh bëjnë një gabim për shkak të shqetësimit të pamjaftueshëm dhe mendojnë se fshikëza me kërcellin e trashë është e vjetër dhe drunore dhe se nuk është për përdorim.

Lëpjeta është një barishte shumë e dobishme dhe e shëndetshme perime, një i afërm i spinaqit, dhe është rritur për shkak të gjetheve të saj jashtëzakonisht ushqyese. Në vijim, lexoni disa receta me copa dhe pse është mirë të hani këtë perime me gjethe.

Lëpjeta – shërimi dhe përdorimi. Emri latin për Lëpjeta është Beta vulgaris, një barishte kopshtesh dhe është një perime me gjethe. Gjethet e saj janë të mëdha dhe jeshile. Ngjyra e kërcellit mund të ndryshojë, ka varietete të ndryshme të copëzave. Isshtë më e ngjashme me spinaqin, siç e kemi përmendur tashmë, dhe mbi tavolinë shurdhër zakonisht shërbehet në kombinim me patate – gjellë e preferuar mesdhetare.

Sipas gjetheve, është mjaft e ngjashme me gjethet e panxharit, në atë copë, vitaminat dhe mineralet janë të përqendruara në gjethe, dhe jo në pjesën e rrënjës. Si të mbillni chard – Mund të mbillet nga shkurti në qershor, dhe farat mbillen në rreshta në një thellësi prej 3 mm.

Nëse e mbillni dendur, atëherë jeni të lirë ta mbillni pasi të ketë mbirë. Gjethet mund të priten dhe të korren gjatë gjithë vitit, pa hequr dhe dëmtuar rrënjën. Gjethet e reja do të rriten nga rrënja. Kur vini gjethet, ato nuk mund të qëndrojnë të freskëta për shumë kohë dhe atëherë është mirë të aplikoni ngrirjen e fshikëzave.

Janë kultivuar dy lloje dardhash, kështu që lista e pjatave që mund të përgatiten me farat e shkrifëta është dukshëm më e gjatë se pjatat e përgatitura me spinaq. Extremelyshtë jashtëzakonisht efektive në rritjen e imunitetit dhe është një diuretik i përsosur.

Eshtë një ushqim ideal për ruajtjen e peshës, dhe në atë kuptim më i miri është Lëpjeta me patate dhe lëng limoni, sepse i siguron trupit tonë sasi të mëdha të vitaminës C. Përveç se është e pasur me vitaminë C, ajo gjithashtu përmban vitaminë B, magnez, hekur, kalium, kalcium dhe mangan, dhe ka një sasi të madhe të proteinave, celulozës dhe karbohidrateve dhe vajrave bimorë.

Fibra e celulozës nga faraku është e rëndësishme për ushqimin, sepse lidh ujin e tepërt dhe të gjitha toksinat, dhe gjithashtu lejon rrjedhjen më të shpejtë të ushqimit përmes zorrëve dhe eliminon dispepsinë. Forcon trupin, stimulon prodhimin e eritrociteve, dhe me shtimin e majdanozit pastron trupin dhe stimulon sekretimin e urinës, mbron mukozat dhe forcon kockat.

Si të përdorni fshikëzën si ilaç – Kjo perime jeshile është një antibiotik natyral i shkëlqyeshëm, dhe si ilaç popullor mund të përdoret si salcë në zonat e dëmtuara, dhe për trajtimin e fshikëzës dhe veshkave, jepet një supë me dritë. Isshtë po aq e mirë për sytë sa karota, pasi përmban vitaminë A dhe luteinë, të cilat zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të syve si barbari.

Një rekomandim i përgjithshëm për çdo amvise dhe nikoqire është që të keni copëza në menu të paktën një herë në javë. Përmban të paktën 13 antioksidantë të ndryshëm, është shumë i zakonshëm në dietën e diabetikëve për shkak të përqindjes së lartë të fibrave që nuk shkaktojnë kërcime të mëdha dhe të papritura të sheqerit.

Për shumë është një perime e preferuar për shkak të ushqyerjes dhe përmbajtjes së ulët të kalorive. Isshtë shumë i ngopur dhe qëndron në organet e tretjes për një kohë të gjatë, prandaj mjafton të konsumoni rreth 200 g të kësaj perime medicinale çdo ditë. Si të përgatisni dardhë me patate. Ju mund të përgatisni pjesën e gjelbër të fshikëzës si çdo gjethe tjetër, dhe pjesën e bardhë mund ta hani si shpargun.

Kur blini këtë perime, sigurohuni që gjethet të jenë jeshile dhe kërcelli të jetë i fortë. Shmangni blerjen e gjetheve që kanë filluar të thahen dhe të ndryshojnë ngjyrën. Bestshtë më mirë ta kaloni tre ditë pas blerjes dhe ta ruani në frigorifer në një qese plastike.

Para se të përgatisni shurdhër të freskët, lajeni mirë për të hequr të gjitha papastërtitë. Kërcellët dhe gjethet gatuhen ndryshe në kohë, ndaj ndani ato. Vendosni kërcellin të ziejnë për disa minuta para gjetheve. Kur bëni pite, kërcelli dhe gjethet zihen në të njëjtën kohë.

Për të përgatitur dardhë me patate do t’ju duhen: 1 kg dardhë, 4 patate më të vogla, 4-5 thelpinj hudhër, 250 ml vaj ulliri, kripë. Procedura: Qëroni hudhrën dhe grijeni imët dhe lëreni në pak vaj ulliri. Lani patatet, qëroni ato, më pas pritini në kubikë me madhësi të kafshimit dhe vendosini në ujë të kripur që të ziejnë.

Lani mirë copëzën dhe prerë kërcellin. Pastaj prerë gjethet në një centimetër-dy gjerësi. Kur patatet të jenë gati, i nxirrni me një lugë të çarë, dhe vendosni copëzat e prera në feta të ziejnë në të njëjtin ujë. Ziejeni atë për rreth 7 minuta, pastaj kullojeni dhe derdhni ujë të ftohtë.

Ngjyra do të mbetet e gjelbër. Skuqni hudhrën me vaj ulliri në një tigan në zjarr. Pas një minutë skuqje, shtoni patatet dhe copëzën e tendosur mirë. Skuqeni, duke e përzier vazhdimisht, për rreth dy minuta për të përzier aromat. Dhe copa juaj e patates është gati.

Leave a Reply

Your email address will not be published.