Vajza desha ta ndaj me ju / Ky eshte SERUMI BIO qe ma beri lekuren si BEBE,

Vajza desha ta ndaj me ju / Ky eshte SERUMI BIO qe ma beri lekuren si BEBE,

Ndonjëherë maskat që bëhen në kushte shtëpie mund të jenë po aq efektive sa ato që blihen. Për maskën e mëposhtme ka pasur vlerësime pozitive nëpër komente, recetën e të cilës e lexoni në vijim

“Mjalti ka veti natyrale anti-inflamatore duke u bërë një kurë e shkëlqyer në kushte shtëpie për lëkurën e thatë, djegiet apo edhe psoriasis,” shprehet dermatologu Joshua Zeichner (via Marie Claire).

“Shafrani i Indisë, nga ana tjetër, është një antioksidant and anti-inflamator që është njohur për vetitë e tij pozitive në kurimin e akneve dhe zbardhjen e njollave të errëta në lëkurë.”

Për përgatitjen e maskës:

Miksoni një gjysmë luge gjelle shafran me një lugë gjelle mjaltë. Aplikojeni masën e krijuar në fytyrën e larë dhe lëreni për 20 minuta.

Më pas lajeni fytyrën.

Shafrani mund t’jua errësojë paksa lëkurën për pak orë prandaj nëse ju duhet të dilni sugjerohet të përdorni këtë maskë:

– gjysmë luge gjelle shafran,

– një lugë gjelle tërshërë,

– 2 lugë gjelle kos

– 1 lugë gjelle mjaltë

Hapat e tjerë si më sipër.

Mos prisni rezultate të menjëhershme, por aplikojeni për disa netë me radhë dhe pas një jave mund të shihni përmirësim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.