VlPAT elegante/ Ja si te hiqni dhjamin e barkut me dieten e thjeshte te kosit qe e perdorin VIPAT

VlPAT elegante/ Ja si te hiqni dhjamin e barkut me dieten e thjeshte te kosit qe e perdorin VIPAT

Dieta 5-ditore e kosit per te ulur barkun dhe per t’u pastruar
Zbret kilogramet ne peshore,pastron dhe ul fryrjen,sjelle nje numer te madh perfitimesh per organizmin dhe lekuren (vetem nese nuk vuani nga intoleranca ndaj laktozes), kjo eshte dita e shpejte e kosit per me pak se nje jave.

Rregullat baze te dietes me kos

Ekzistojne disa rregulla baze qe nuk duhen anashkaluar kurre, perpara se te hyjme tek menuja 5 ditore .

Ne cdo mengjes ju duhet te pini nje gote uje ne temperaturen e ambientit, nje çaj jeshil ose nje kafe pa sheqer dhe te konsumohen 200 gr kos natyral.

Nese deshironi kosin mund t’a shoqeroni me nje luge dritherash integrale ose cornflakes.

Paradite duhet te pini gjithmone nje filxhan çaj jeshil pa sheqer I cili ka efekt pastrues.

Pasdite hani nje frut,do te ishte mire te ishte e stines kurse ne mbremje para se te flini, hani tre kumbulla te thata dhe pini nje caj.
Ashtu dhe cdo dite tjeter duhet te evitoni pijet alkoolike, te gazuara dhe me sheqer dhe eshte e rendesishme te konsumoni 8 gota uje ne dite. Kosi mundesisht te jete me fermente te gjalla si bifidobakteret dhe laktobacilet dhe pa yndyre.

Menuja e dites se pare

Dieta qe ne do ju tregojme zgjat 5 dite dhe fillon keshtu:
Dreka: 200 gr sallate jeshile, kastravec, rrepa dhe 300 gram kos pa yndyre natyral.

Darka: 300 gram kos pa yndyre natyral, dy arra dhe nje supe me perime
Si vakte te ndermjetme dhe mengjes do te konsumoni ato qe permendem ne paragrafin e pare.

Dita e dyte

Dreka: 200 gr pomodorini sallate, nje konserve peshku ton natyral, 50 gr oriz integral. Pra ne kete vakt nuk do te konsumoni kos.

Darka: dy fruta te stines dhe 300 gr kos i cili mos te kete yndyre.

Dita e trete

Dreka: nje sallat karotash dhe finoku krudo ose te gatuara (por nese jane te gjalla ruajne me shume vitamina dhe kripera minerale) dhe 200 gram merluc te gatuar ne avull.

Darka: Sallate me fruta te stines dhe 300 gram kos pa yndyre.

Dita e kater

Dreka : lulelaker ne avull dhe 150 gram salmon ne skare me majdanoz dhe leng limoni.

Darka : 150 gr fruta pylli mikse dhe 300 gram kos natyal me nje luge cornflakes.

Dita e peste

Dreka: sallate jeshile dhe 50 gram oriz integral me asparage ne avull

Darka: sallate me kivi dhe agrume per te rritur fuqine detoksifikuese dhe 150 grame kos

Leave a Reply

Your email address will not be published.