Pakica prej jush e njohin këtë bimë : U nevojiten vetëm 8 kokrra dhe do të pregatisni kurën që shëron shum prej sëm/undjeve

Pakica prej jush e njohin këtë bimë : U nevojiten vetëm 8 kokrra dhe do të pregatisni kurën që shëron shum prej sëm/undjeve

Trëndafili i egër (Rosa Canina) është një ndër bimët medicinale më të çmuara për nga vlerat e forta shëndetësore. Shqipëria është një nga vendet e bekuara me këtë super bimë. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një kurë të vjetër popullore me përbërës trëndafilin e egër.

Kjo kurë trajton shumë sëmundje në veçanti si reumatizmën, diabetin, problemet me zemrën, por mund të përdoret nga të gjithë pasi është krejt e shëndetshme dhe pa efekte anësore. Rekomandohet që kjo kurë të përdoret për 30 ditë rresht, ndalet për dy javë, e më pas rifillohet prapë për 30 ditë të tjera.

Përgatitja e kurës me trëndafil të egër: Për përgatitjen e kësaj kure duhet të shty pni 8 kokrra trëndafil të eg ër të freskët ose të thatë dhe t’i zjeni në një filxhan çaji ujë. Masën zjeheni për 15 minuta. Më pas, lëreni të ftohet, nëse preferoni mund ta ëmbëlsoni me pak mjaltë. Këtë kurë mund ta përsërisni dhe ta pini 2-3 herë gjatë ditës.

Parandalon diabetin: Ekspertë të bimëve mjekësore e kanë përdorur shpesh trëndafilin e egër për të trajtuar sëm. undje të diabetit. Sipas studimeve të cilave i referohet AgroWeb.org ethanoli tek trëndafili i eg ër shërben si antioksidant, hipoglicemik dhe anti-diabetik. Rezultatet e eksperiementeve i bënë ekspertët më optimistë për përbërësit e trëndafilit të egër dhe vlerat e tyre kundër diabetit.

Ndihmon punën e zemrës: Trëndafili i egër përmirëson shëndetin e zemrës tek pacientët obezë. Sipas të dhënave, të cilave I referohet AgroWeb.org trëndafili i egër ul nivelin e tensionit të gjakut dhe kolesterolin e k eq. Si rrjedhojë trëndafili i egër ul shanset për sëm. undjet vaskulare dhe vd. ekje si pasojë e këtyre sëm. undjeve. Shumë studime janë bërë tek njerëzit mbi peshë që kishin nivele të larta të kolesterolit dhe të tensionit dhe zbuluan rolin pozitiv dhe superior të trëndafilit të egër në krahasim me il açet farmaceutike për këto dy shenja.

u. fton të ftohtin: Trëndafili i egër ka një përmbajtje të lartë të vitaminës C. Si rrjedhojë mund të përdoret në kurat kundër të ftohtit. Për më tepër trëndafili i egër i vjen në ndihmë gja. kut dhe ko ckave.

Trajton problemet e lëkurës: Përdorimi i ekstrakteve të trëndafilit të egër është mjaft i mirë në trajtimin e disa problemeve të lëkurës. Vajrat e trëndafilit të egër janë terapeutike. Shuajnë njollat e lëkurës, e hidratojnë atë dhe zbut shenjat në lëkurë.

Trajton çrregullimet në stomak: Trëndafili i egër mund të përdoret për të trajtuar sëm. undjet e stomakut, spa. zmat, irri. timet dhe ulcerat. Kryesisht është përdorur si një tonik për stomakun dhe për tretjen. Ai ka qetësuar dhe trajtuar probleme dhe shenja si diarea, zorrët, fshikëzën e urinës dhe inf. eksionet në traktin urinar.

Forcon sistemin imunitar: Trëndafili i egër është një nga elementët që duhen përdorur në mekanizmat mbrojtës të trupit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.