Kjo kur habiti edhe mjekët: “Me hudhër edhe me…” Brenda 1 muaji i hoqa variçet përgjithmonë!

Kjo kur habiti edhe mjekët: “Me hudhër edhe me…” Brenda 1 muaji i hoqa variçet përgjithmonë!

Edhe pse mundoheni t’i fshihni nën pantallonat jeans, fundet dhe fustanët e gjatë apo getat variçet, të njohura ndryshe si venat várikòze nuk zhdùken nëse nuk i trajtoni ashtu siç duhet.

Qëndrimi për një kohë të gjatë në këmbë/ose ulur është shkaku kryesor që çon në shfaqjen e tyre.

Shkaqet kryesore të variçeve janë gjithashtu mangësitë ushqyese, mënyra e jetesës me sedentarizem, obe.ziteti, pirja e duhanit, qëndrimi në këmbë rregullisht për periudha të zgjatura në kohë, shta.tzania dhe ndryshimet horm.onale në shta.tzëni apo menop.auze.

Çdo venë mund të bëhet varikoze, por ato që preken më shpesh janë venat e gjym.tyrëve të poshtme.

Për shumë njerëz, venat varikoze dhe venat merimangë (një lloj i zakonshëm dhe më i lehtë i venave varikoze ) janë thjesht një shqetësim estetik.

Kurse për shumë të tjerë mund të jenë një shqetësim i mirëfilltë shëndetësor.

Për këtë arsye, ju sjellim në artikullin e sotëm një recetë shumë efektive, e cila elem.inon brenda një muaji variçet.

Kujdes: Përpara se të përgatisni trajtimin e mëposhtëm sigurohuni të përdorni produkte të një cilësie të lartë.

PËRBËRËSIT QË JU NEVOJITEN

20-30 thelpinj hudhër (këshillohet të përdorni hudhra vendi që kanë një erë karakteristike dhe dj.egin paksa),

1 gotë uji vaj ulliri ekstra të virg.jër

1 kokërr limon.

PERGATITJA

Që.roni hudhrën dhe me ndihmën e një th.ike bëni nga një pr.erje të vogël mbi çdo thelb.

Më pas shty.pini në havan ose frulator derisa të bëhet një masë kremoze e lidhur.

Shtoni kremin e hudhrave, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit në një vazo qelqi, të cilin duhet ta mbyllni hermetikisht dhe ta ruani në një vend të freskët e pa dritë për 48 orë.

Më pas filtroni vajin dhe masazhoni këmbët 10-15 minuta në ditë.

Këshillohet që ta provoni këtë trajtim 3 herë në ditë dhe kryesisht mbrëmjeve.

Në fund duhet të shpë.lani këmbët me ujë të ftohtë dhe të mbathni çorape të gjata.

Hani një dietë organike, me ushqime të plota me theksim te frutat e freskëta, perimet, dhe drithërat, si dhe shumë ujë të pastër e të filtruar.

Ushqimet e mëposhtme janë të një rëndësie të veçantë: manaferrat e freskëta organike dhe qershitë, frutat, agrumet organike, hikërror, mel, hudhrat, dhe qepët.

Gjithashtu hani shumë peshk dhe minimizoni konsumimin e mishit të kuq.

Përveç kësaj, shmangni yndyrnat e dë.mshme, karbohidratet e rafinuara, sheqerin, kripën, alk.oolin, ushqimet e sk.uqura, ushqimet e përpunuara dhe të rafinuara, qumështin dhe prodhimet e qumështit.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toks.icitetit të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që përpiquni t’i përmbaheni për sa më poshtë:

Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial / Mos pini asnjë pije të gazuar / Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta / Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.