Miksojeni limonin, kripën dhe piperin i zi, mposhtni këto sëmundje

Miksojeni limonin, kripën dhe piperin i zi, mposhtni këto sëmundje

Lëngu i limonit përdoret në mjekësinë tradicionale si diaforatik dhe diuretik, si gargarë, locion dhe tonik. Kripa është e domosdoshme për trupin, ashtu si uji dhe oksigjeni. Trupi juaj kërkon kripë që të funksionojë normalisht, megjithatë kripa e tepërt mund të shkaktojë probleme shëndetësore.

Piperi i zi është përdorur gjithashtu si një ilaç tradicional për një kohë të gjatë. Prandaj nuk është për t’u habitur që kombinimi i këtyre të trijave mund të ndihmojnë në luftimin e këtyre sëmundjeve:

Dhimbje fyti

Ju mund të shpëtoni nga dhimbja e fytit duke shtuar 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët, gjysmë lugë çaji piper të zi dhe një lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë. Bëni gargarë me këtë lëng.

Largoni gurët e tëmthit

Gurët në tëmth mund të jenë të dhimbshme dhe mund të ndërhyjnë në tretjen tuaj. Kombinoni pak vaj ulliri, pak limon dhe pa piper në një gotë. Pirja e kësaj përzierje shkatërron gurët në tëmth.

Plagë të thella

Nëse nuk gëzoni shëndet të plotë, ka të ngjarë të vuani nga ulcera në gojë. Për ta shëruar këtë, vendosni një lugë gjelle kripë në një gotë me ujë dhe trazojeni. Shpëlajeni gojën disa herë në ditë dhe ulcera do të zhduket.

Humbje peshe

Nëse doni të humbisni peshë, përzieni në një gotë ujë, 1/4 lugë çaji piper të zi të bluar, 2 lugë gjelle lëng limoni dhe një lugë gjelle mjaltë. Përziejeni këtë përbërje me stomak bosh çdo mëngjes dhe do të humbni peshë shpejt!

Të përziera

Një stomak i trazuar qetësohet me piper të zi, ndërsa limoni i ndalon të përzierat. Prandaj, përzieni një lugë gjelle lëng limoni dhe një lugë çaji piper në një gotë të madhe me ujë të ngrohtë dhe pijeni ngadalë me gllënjka të vogla.

Ftohjet dhe gripi

Limoni mund të bëjë mrekulli për ftohjen ose gripin. Vendosni lëngun e gjysmës së limonit në një turi të madh me ujë të valuar. Lëreni për 10 minuta dhe pastaj hiqeni limonin nga ty. Pijeni këtë çdo ditë derisa të ndiheni më mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.