Ky është lëngu më i shëndetshme për djegien e yndyrnave…

Ky është lëngu më i shëndetshme për djegien e yndyrnave…

Mund të keni dëgjuar për shumë receta të humbjes së peshës, por kjo është ndoshta më e shëndetshmja për të gjithë. Yndyra e tepërt që është krijuar mbi belin, barkun dhe kofshët tuaja, mund të digjet totalisht në fare pak kohë, më anë të kësaj pije që përmban xhenxhefil dhe ujë.

Si të bëni ujë xhinxheri

Rrënjët e xhenxhefilit hidhini në një enë me ujë të valuar (1-1,5l ujë), dhe i lini për 15 minuta. Pastaj ftoheni lëngun dhe filloni ta pini gjatë gjithë ditës. Pijeni për të paktën 11 ditë. Për rezultate optimale të humbjes së peshës sigurohuni që uji i xhenxhefilit të jetë gjithmonë i freskët.

Përfitimet shëndetësore të ujit të xhinxherit:

Uji xhenxhefilit mund të rregullojë nivelin e kolesterolit
Xhenxhefili përfshin efektin e saj të fortë në nivelet e larta të kolesterolit, të cilat mund të çojnë në sëmundje të lidhura me obezitetin siç janë sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit. Xhenxhefili reduktonndjeshëm nivelin e kolesterolit!

Uji i xhenxhefilit ka efekte të forta anti-inflamatore
Një tjetër përfitim i rëndësishëm shëndetësor i ujit të xhenxhefilit është se ai redukton ndjeshëm inflamacionin, ënjtjen e përbashkët dhe dhimbjen, veçanërisht në kushte të tilla si osteoartriti dhe reumatizma. Sipas një artikulli të botuar në “Journal of Medicinal Food”, kjo perime përmban veti të fuqishme anti-inflamatore.

Uji i xhenxhefilit është një antioksidant i fuqishëm
Xhenxhefil është një burim i pasur i antioksidantëve. Këto kimikate të fuqishme janë jashtëzakonisht të dobishme për luftimin e radikaleve të lira, të cilat janë molekula të paqëndrueshme, që mund të dëmtojnë rëndë qelizat e shëndosha dhe të çojnë në probleme serioze shëndetësore, përfshirë kancerin.

Uji i xhenxhefilit mund të mbrojë kundër kancerit
Uji i xhenxhefilit mund të jetë jashtëzakonisht efikas në parandalimin dhe pengimin e zhvillimit të kancerit. Sipas një artikulli të botuar në Journal British Nutrition, xhenxhefili përmban veti të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksiduese, të cilat mund të ngadalësojnë, madje edhe të parandalojnë përhapjen e kancereve të caktuara

Leave a Reply

Your email address will not be published.