ldeal ky sirup për femijët dhe të rriturit : Konsumoni 3 herë në ditë nga një lugë dhe nuk do të vuani më nga ky problem që…

Ideal ky sirup për femijët dhe të rriturit : Konsumoni 3 herë në ditë nga një lugë dhe nuk do të vuani më nga ky problem që…

Fëmijët sidomos janë të predispozuar të sëm. uren shpesh gjatë vitit e të shfaqin prob leme me kollën.

Por ndonjëherë zgjidhja mund të jetë edhe duke përdorur një shurup të përgatitur në shtëpi, pra një shurup sa më natyral. Ja disa receta që do t’ju vijnë në ndihmë.

Shurup me mjalt dhe limon. Ngrohni lëngun e një limoni në flakë të ulët dhe e përzieni me një lugë vaj luledielli si edhe me gjysëm gote mjalt. E ruani në një vazo qelqi dhe e përdorni 3 herë në ditë me një lugë.

Shurup me qepë dhe mjalt. E prisni qepën në feta shumë të holla dhe më pas e vendosni në një enë bashkë me një lugë mjalt.

E lini të pushojë për 24 orë dhe më pas e mblidhni lëngun që ka lëshuar për ta ruajtur në një enë të pastër.

Shurup me mjalt dhe uthull molle.

Merrni një gotë me ujë dhe shtoni në të 1 lugë mjalt si edhe 1 lugë uthull molle. E përzieni mirë dhe ja jepni fëmijës 3 herë në ditë nga 1lugë.

Shurup me mjalt dhe vaj ulliri.

Përzieni ¾ të filxhanit të cajit me mjalt dhe si alternativë mund të shtoni edhe: qepë, hudhër të grirë, xhinxher të grirë (një prej tyre).

I lini të pushojnë për 8 orë dhe më pas shtoni lëngun e limonit si edhe vajin e ullirit. Mund ta përdorni deri në 8 javë nga përgatitja

Leave a Reply

Your email address will not be published.