Mësoi dy mjekimet më të mira popullore për kollë dhe dhimbje veshi që duhet t’i dini patjeter

Mësoi dy mjekimet më të mira popullore për kollë dhe dhimbje veshi që duhet t’i dini patjeter

Jo gjithmonë duhet të shkoni tek mjeku kur nuk ndiheni mirë. Në vend të kësaj, ju mund t’i përdorni mjekimet popullore dhe të besueshme që gjyshërit tanë do të kishin përdorur. Herën tjetër që do keni simptoma të ftohti, kollë, provoni këto dy metoda për lehtësim:

1. Për të lehtësuar dhimbjet e veshit, mbushni një çorape me kripë, ngroheni në një tigan për 4-6 minuta dhe vendoseni në vesh herë pas here.

2. Për të pushuar kollën tuaj, përzieni sheqer, një gjysmë gotë ujë, disa pika limoni, mjaltë, karafil dhe xhenxhefil në një enë.

Lëreni përzierjen të ziej për 20 minuta derisa të bëhet si xhel. Pastaj krijoni pika individuale në një copë letre pjekjeje, që do shërbejnë si karamele spërkatini me sheqer pluhur dhe lërini të ftohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.