Molla, “Mjeku” i 10 sëmundjeve pa marrë ilaçe (recetat)

Mollët renditen në krye të listës si superushqim. Ja 10 përfitimet më të mira shëndetësore, që na kanë përgatitur ekspertët e gazetës…

Ekziston një farë e vërtete pas thënies së famshme “një mollë në ditë e mban mjeku larg”.

Mollët kanë vlera të shumta shëndetësore. Mollët janë një nga frutat më të kultivuara në botë.

Ka rreth 7.500 lloje që mund të shijohen të papërpunuara, në ëmbëlsira, si pure ose lëng.

Mollat nuk përmbajnë pothuajse fare yndyrë, natrium ose kolesterol.

Plus, ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese të rëndësishme si vitamina C (një antioksidant i fuqishëm natyral), vitamina B komplekse (riboflavin, tiaminë dhe vitaminë B-6), phytonutrients, fibra, kalcium, kalium dhe fosfor.

Për shkak të të gjithë këtyre ushqyesve, mollët renditen në krye të listës si superushqim.

Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të mollëve, që na kanë përgatitur ekspertët e gazetës “Super Shëndeti”…

1. LUFTON KANCERIN

Duke qenë një burim i pasur antioksidues dhe fitotokimikate të tjera, mollët ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi oksidativ që nxisin kancerin, parandalojnë fillimin e kancerit, ndalojnë rritjen e tumorit dhe nxisin shkatërrimin e qelizave të kancerit.

Mollët janë veçanërisht të dobishme në parandalimin e tumorit të zorrës së trashë, gjirit, mëlçisë dhe të mushkërive.

Një studim i vitit 2011 i botuar në revistën Advances in Nutrition thekson efektivitetin e mollëve në mbrojtjen kundër llojeve të ndryshme të kancerit.

Gjithashtu, ngrënia e një ose më shumë mollëve në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të mushkërive dhe të zorrës së trashë dhe të ndihmojë në mbajtjen e një trakti të shëndetshëm të tretjes.

2. SIGURON ZEMËR TË SHËNDETSHME

Mollët janë një burim i pasur i disa përbërësve bimorë të njohur si quercetin, catechin, phloridzin dhe acide chlorogenic që ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit kardiovaskular nga dëmtimi oksidativ.

Oksidimi është i përfshirë në ndërtimin e pllakave që çojnë në lloje të ndryshme të sëmundjeve të zemrës.

Pektini i pranishëm në mollë gjithashtu ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit të keq dhe parandalon kolesterolin nga ngurtësimi dhe bllokimi i mureve të arteries, gjë që redukton qarkullimin e gjakut në zemër.

Studiuesit e Universitetit të Kalifornisë zbuluan se konsumimi i dy mollëve ose pirja e një gote me lëng molle çdo ditë largon rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës.

3. MENAXHON DIABETIN

Mollët gjithashtu mund të ulin rrezikun e diabetit.

Në një studim që përfshiu 187,382 njerëz u gjet se njerëzit që hanin mollë tre herë në javë kishin një rrezik prej 7 për qind më të ulët të zhvillimit të diabetit të tipit 2, krahasuar me ata që nuk hanin.

Polifenolet në mollë ndikojnë në procesin e tretjes dhe përthithjen e karbohidrateve dhe kjo përmirëson rregullimin e sheqerit në gjak.

Gjithashtu, mollët zvogëlojnë përthithjen e glukozës në traktin tretës, stimulojnë pankreasin për të prodhuar më shumë insulinë duke rritur largimin e sheqerit nga qarkullimi i gjakut dhe nga qelizat e trupit.

Të gjithë këta elementë punojnë së bashku për të zvogëluar rrezikun e diabetit, si dhe për të menaxhuar sëmundjen.

4. HUMBJE E PESHËS

Mollët janë një burim i pasur me fibra dhe kanë shumë pak kalori, kështu që ato janë të shkëlqyera për mbajtjen nën kontroll të peshës suaj.

Kur hani ushqime të pasura me fibra, stomaku juaj qëndron i ngopur më gjatë, gjë që ndihmon në parandalimin e ngrënies.

Gjithashtu, pektini i pranishëm në mollë ndihmon humbjen e peshës.

Pektini zakonisht kërkon më shumë përtypje dhe kjo ju bën të ndiheni të ngopur.

Për më tepër, kur pektini shpërndahet në stomak, ai formon një substancë që ngjason me xhelin që pengon kolesterolin dhe yndyrën, duke kufizuar sasinë e yndyrës që absorbojnë qelizat tuaja.

Sipas një studimi, gratë që hanin tre ose më shumë mollë në ditë humbën më shumë peshë, në krahasim me ato që nuk hanin.

Ruajtja e një peshë të shëndetshme gjithashtu redukton rrezikun e problemeve të zemrës, goditjes në tru, diabetin e tipit 2, presionin e lartë të gjakut dhe shumë problemeve të tjera shëndetësore.

5. FORCON KOCKAT

Është fakt i njohur se kalciumi është lënda ushqyese më thelbësore për kockat e forta dhe mollët janë një burim i mirë i kalciumit të koncentruar.

Mollët gjithashtu përmbajnë antioksidantë që ndihmojnë në forcimin e densitetit të kockave dhe një përbërje të njohur si bor, që forcon kockat si dhe parandalon frakturat.

Plus, flavonoidi i njohur si floridizin i pranishëm në mollë luan një rol kyç në zvogëlimin e rrezikut të osteoporozës, veçanërisht te gratë pas menopauzës.

Për kocka më të forta, shijoni mollë të freskëta ose të thata.

6. NDALON ASTMËN

Një studim britanik zbuloi se njerëzit që hanin dy deri në pesë mollë në javë kishin një rrezik prej 32 për qind më të ulët të vuajtjes së astmës, në krahasim me njerëzit që hanin më pak mollë.

Kjo është kryesisht për shkak të flavonoideve që gjenden në mollë, që ndihmojnë në inflamimin e qetë në rrugët e frymëmarrjes.

Gjithashtu, mollët përmbajnë acide fenolike që e bëjnë më të lehtë për një person me astmë të marrë frymë lirshëm, duke zvogëluar nevojën për trajtime të frymëmarrjes.

Mollët janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës C, një tjetër lëndë ushqyese esenciale për lehtësimin e inflamacionit dhe mbajtjen e mushkërive të shëndetshme dhe të forta.

Vitamina C gjithashtu rrit sistemin imunitar, i cili ndihmon një person që vuan nga astma për të luftuar simptomat.

7. DETOKSIFIKON MËLÇINË

Për të detoksifikuar mëlçinë, mund të bëni një agjërim dy ditor me mollë, ku gjithçka që ju duhet të bëni është të hani mollë për dy ditë.

Pektini në mollë ka veti të jashtëzakonshme detoksifikimi.

Kjo ndihmon në eliminimin e metaleve të padëshiruara, kolesterolit të tepërt dhe toksinave të tjera të pranishme në trup gjatë procesit të tretjes në zorrë.

Ky proces redukton ngarkesën e punës të mëlçisë dhe ndihmon në rivendosjen e funksionimit optimal të tretjes, qelizave dhe qarkullimit të gjakut.

Një mëlçi e detoksifikuar gjithashtu parandalon dhimbje koke, stomak të fryrë, alergji, dispepsi dhe pagjumësi, të cilat mund të shkaktohen nga toksinat në mëlçi.

8. PËRMIRËSON SHËNDETIN E TRURIT

Hulumtuesit në Universitetin Cornell zbuluan se të dyja, mollët e freskëta dhe lëngjet e mollës ndihmojnë në problemet e lidhura me moshën.

Mollët janë një burim kryesor i quercetin, një antioksidant që mbron qelizat e trurit nga sulmet e radikale të lira.

Kjo është shumë e dobishme për përmirësimin e shëndetit të trurit dhe reduktimin e rrezikut të çrregullimeve neurodegjenerative, siç është sëmundja e Alzheimerit dhe çmenduria.

Për të përmirësuar shëndetin e trurit, hani mollë me lëkurat e tyre, pasi quercetin është kryesisht i pranishëm në lëkurë.

9. UL NIVELIN E KOLESTEROLIT

Një studim i kryer në Universitetin Shtetëror të Floridës zbuloi se ata që hanin mollë çdo ditë kishin kolesterol të keq më pak (LDL) dhe më shumë kolesterol të mirë (HDL), në krahasim me ata që nuk hanin mollë.

Nivelet e larta të kolesterolit LDL konsiderohen shumë të rrezikshme dhe mund të çojnë në shumë probleme shëndetësore, prandaj është shumë e rëndësishme të zvogëlohet duke ngrënë mollë.

Pektini i pranishëm në mollë gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e niveleve të kolesterolit, duke ulur sekretimin e insulinës.

Gjithashtu, fibra në mollë ndihmon në parandalimin e sasisë së kolesterolit të keq të pranishëm në gjak.

Pra fibrat e pranishme në mollë zvogëlojnë rrezikun e aterosklerozës dhe sëmundjeve të zemrës.

– Tani ju i dini të gjitha arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë!

Qofshin mollë të freskëta ose lëng molle, gjithmonë zgjidhni ato organike.

Gjithashtu, kur hani një mollë, hajeni atë me lëkurë për të shijuar përfitimet maksimale shëndetësore.

10. Hiqni qafe njollat e dhëmbëve

Ngrënia e një molle pas çdo vakti mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe njollat e verdha në dhëmbët tuaj.

Vetia astringent dhe natyra e butë acide e mollëve mund të shndrisë dhe të pastrojë dhëmbët tuaj.

Mollët veprojnë si një furçë dhëmbësh kur përtypen dhe mund të ndihmojnë në largimin e njollave kokëforte.

Pas ngrënies dhe përtypjes për disa ditë të mollëve, do të shihni një ndryshim në ngjyrën e dhëmbëve tuaj.

Sepse mollët përmbajnë sheqer dhe acid, shpërlani gojën me ujë pas ngrënies së tyre.

Nëse sheqernat dhe acidet mbeten në dhëmbë, ato mund të shkaktojnë probleme dentare

Leave a Reply

Your email address will not be published.