Mos e humbisni – Eshtë kura natyrale për artritin, reumatizmën, dhimbjet në gjunjë

Mos e humbisni – Eshtë kura natyrale për artritin, reumatizmën, dhimbjet në gjunjë

Artriti është ekzistenca e inflamacionit në kyçe. Me kalimin e kohës, shumë njerëz fillojnë të ndiejnë dhimbje dhe ngurtësi në trup. Ndonjëherë ata i lëndojnë duart, gjunjët ose shpatullat e tyre dhe për një farë kohe nuk mund t’i lëvizin ato, pasi ju dhembin. Këta njerëz mund të kenë artrit. Artriti mund të shkaktohet nga inflamacioni i indit që mbulon nyjet.

Disa shenja të ënjtjes përfshijnë skuqjen, dhimbjet dhe enjtjet. Këto probleme tregojnë se diçka është e gabuar. Kjo recetë interesante shërben për trajtimin e artritit, reumatizmit dhe problemeve të tjera inflamatore dhe të dhimbshme të nyjeve, gishtërinjve dhe këmbëve, gjunjëve. Ky ilaç aplikohet në vendet ku ndjeni më shumë dhimbje dhe vepron drejtpërdrejt në vendin ku është problemi.

Përbërësit:

–Një lugë me fara liri
– Ujë
– 1 qepë e qëruar
– 1 patate e qëruar

Përgatitja:
Hidhni një lugë gjelle me farë liri dhe një 1 gotë ujë në një enë të vogël. Gatuajeni rreth dhjetë minuta derisa farat e lirit të bëhen një përzierje. Në të njëjtën kohë, lani patatet dhe hiquni lëkurën. Gjithashtu lani qepën. Kur uji me farat e lirit të ftohet, shtoni qepët dhe patatet dhe përziejini të gjitha së bashku. Derdhini lëngjet e tepërta nga përzierja. Nëse keni probleme me gishtat, gishtërinjtë ose këmbët, vendoseni përzierjen te to dhe vishni doreza ose çorape të vjetra, pastaj futini në një qese në mënyrë që lëngu i tepërt të mos dalë. Ju duhet ta mbani gjatë natës dhe t’i lani me sapun dhe ujë në mëngjes.

Shënim:
Nëse qepa irriton lëkurën ose shkakton skuqje, fillimisht mund të shtoni pak vaj ulliri. Përsëriteni procedurën sa herë që të mundeni derisa problemi të largohet nga trupi juaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.