Një lugë nga kjo dhe më zë gjumi si TOP, asgjë nuk më zgjon gjithë natën, dhe në mëngjes jam si i ri

Një lugë nga kjo dhe më zë gjumi si TOP, asgjë nuk më zgjon gjithë natën, dhe në mëngjes jam si i ri

Pagjumësia është një çrregullim i shfaqur nga vështirësia për të rënë në gjumë ose për të mbajtur gjumin, e cila ndikon në shëndetin e përgjithshëm dhe ndikon në cilësinë e jetës së përditshme. Pagjumësia është shkaku më i zakonshëm që çon në përgjumje gjatë ditës, letargji dhe një ndjenjë të përgjithshme të pafuqisë.

Shkaqet, simptomat dhe ashpërsia e pagjumësisë janë individuale dhe mund të ndryshojnë. Shkaqet më të zakonshëm të pagjumësisë janë stresi dhe ankthi, zakone të caktuara jetese (punë në ndërrime, konsumimi i bashkë-sallave, nikotina dhe kafeina, vakte të mëdha).

Pastaj, disa gjendje psikiatrike (depresioni, skizofrenia) dhe kushtet fizike (probleme të zemrës, dhimbje afatgjata, infeksione të traktit urinar, hipertiroidizëm), si dhe përdorimi i ilaçeve të caktuara (ilaqet kundër depresionit, antiepileptikët, bllokuesit beta, steroidet).

Pagjumësia mund të shkaktojë probleme të tilla si lodhje, mungesë energjie, vështirësi në përqendrim dhe qëndrim i përqendruar dhe nervozizëm. Efektet e pagjumësisë mund të ndikojnë pothuajse në çdo aspekt të jetës tuaj.

Gjumi është një nga lumturitë e disponueshme për të gjithë. Por, për fat të keq, të gjithë jemi të njohur me situatën e vështirë kur shkojmë të flemë gjithë natën dhe shikojmë tavanin, duke menduar për të kaluarën dhe të ardhmen, derisa rrezet e agimit të na nxjerrin nga shtrati për të shkuar për të studiuar ose për të punuar.

Pse ndodh kjo gjendje e pakëndshme dhe si ta parandalojmë atë? Lexoni dhe do të mësoni se si të kapërceni pagjumësinë me një përgatitje të thjeshtë!

Shkaqet më të zakonshme të pagjumësisë

Pagjumësia shpesh ndodh nën ndikimin e stresit, depresionit, ankthit për shkak të problemeve në punë dhe në familje. Për këto arsye, truri nuk mund të relaksohet, por punon gjatë gjithë kohës sepse asimiloni gjendjen aktuale ose shqetësoheni për të ardhmen.

Medikamente të ndryshme gjithashtu mund të shkaktojnë pagjumësi, veçanërisht ilaçet kardiake, analgjezike dhe anti-inflamatore. Sidoqoftë, disa prej tyre fillimisht mund të shkaktojnë përgjumje.

Sa gjumë na duhet ose sa orë janë të mjaftueshme?

Të flesh është si të ngarkosh një bateri të telefonit celular. Ndryshe nga një pajisje që karikohet në një orë, trupit tonë i duhen rreth 8 orë që të karikohet plotësisht.

Sa më shumë të flemë, aq më produktivë do të jemi gjatë ditës. Dhe ndërsa shumë besojnë se kohën e humbur mund ta kompensoni me një filxhan kafe, ky nuk është rasti. Mund të përjetoni një rritje të shkurtër të energjisë, por pas një kohe gjendja juaj do të përkeqësohet dhe do të përjetoni një rënie të papritur të energjisë!

Parandalimi i çrregullimeve të gjumit

Jetoni një mënyrë jetese aktive, por mos u lodhni. Mundohuni të shmangni situatat stresuese. Heqni qafe zakonet e këqija, zgjidhni ushqim të shëndetshëm, pini çajra bimorë.

Ndiqni këshillat për kushte të mira të gjumit: shtrati duhet të jetë i rehatshëm, drita duhet të jetë e zbehtë dhe ajri duhet të jetë i freskët dhe i ftohtë. Neutralizoni stimujt e jashtëm me një maskë gjumi dhe kapëse veshi. Bëni një shëtitje para gjumit në vend që të shikoni TV ose të uleni në një kompjuter.

Një ilaç i sigurt për pagjumësinë

Ne jemi mësuar të konsiderojmë kripën dhe sheqerin si armiq të trupit dhe shëndetit tonë në përgjithësi. Sidoqoftë, ato do t’ju ndihmojnë të harroni problemet e gjumit! Thjesht përzieni 1 lugë çaji kripë deti (mundësisht rozë, himalaje) me 5 lugë çaji sheqer kafe dhe vendosni 1½2 lugë çaji nga kjo përzierje nën gjuhën tuaj sa herë që nuk mund të flini.

Ju do të flini të qetë gjithë natën dhe do të zgjoheni të freskët dhe të pushuar. Sistemi imunitar i trupit tuaj do të forcohet. Dhimbja e kokës do të zhduket, niveli i energjisë, serotoninës dhe elektroliteve do të rritet. Përveç kësaj, kjo përzierje ju mbron nga stresi duke ulur nivelet e kortizolit.

Pagjumësia është e lehtë për tu kapërcyer: rregulloni zakonet tuaja të përditshme, ajrosni mirë dhomën dhe bëni të paktën 8 orë gjumë. Dhe nëse ende nuk keni sukses – mos hezitoni të përdorni recetën me kripë dhe sheqer.

Leave a Reply

Your email address will not be published.