Sutlijashin më të mirë që kam provuar ndonjëherë: me Puding dhe Qumësht..!?

Sutlijashin më të mirë që kam provuar ndonjëherë: me Puding dhe Qumësht..!?

Receta. Zakonisht kjo ëmbëlsirë turke përgatitet me oriz i cili fillimisht zihet në pak ujë, pastaj shtohet qumështi dhe në fund shtohet sheqeri kur orizi është plotësisht i butë. Por kjo recetë është diçka e veçantë.

Përbërësit: 6 gota (200 ml) ujë, 2 gota oriz, 3 gota qumësht, 15 lugë sheqer, 2 sheqer vanilje, 1 buding vanilje, Kanellë për spërkatje, opsionale

Procedura: Sillni ujin të ziejë, shtoni orizin dhe trazojeni që të mos digjet. Kur të keni mbaruar gati, shtoni qumësht, sheqer dhe sheqer vanilje. Para fundit, hiqeni nga zjarri pak, kur të jetë akoma i hollë, shtoni budingun e përzier më parë me pak qumësht.

Kthehuni shkurtimisht në zjarr për të goditur një çelës tjetër dhe kaq …… Vendosni sutlijashin e nxehtë në enët e lagura, dhe nëse doni spërkatni kanellë sipër. Mund të shtohet edhe rrush i thatë, është në recetën origjinale, por nuk e vendos.

Leave a Reply

Your email address will not be published.