Nëse hani vetëm 6 KumbuIIa të thata në ditë do te MrekuIIoheni me ate qe i ndodh trurit ..!?

Nëse hani vetëm 6 Kumbulla të thata në ditë do te Mrekulloheni me ate qe i ndodh trurit ..!?

Kumbullat e thata, nëse i konsumoni çdo ditë, mund të bëjnë magji në shëndetin tuaj. Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme. Më poshtë keni disa arsye se pse duhet të hani 6 kumbulla të thata në ditë.

1. Ato mbështesin funksionet e trupit

100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është thelbësor për trupin tonë pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Ul rrezikun e një goditjeve në tru, i mban kockat e shëndetshme, ndihmon në rritjen e shëndetshme të muskujve dhe madje mund të promovojë funksionalitetin e duhur nervor.

2. Ato janë të mirë për gjakun

Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trupin tuaj mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja, problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyeshëm hekuri që ndihmojnë në parandalimin e problemeve të tilla.

3. Ato përmirësojnë tretjen

Kumbullat e thata janë plot me fibra, një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gramë fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol, një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve.

4. Ato ndihmojnë për të larguar kapsllëkun

Nëse jeni kaps, ngrënia e kumbullave të thata mund të ndikojë në fshikëzën tuaj, duke ju bërë të urinoni më shpesh.

5. Ato mund të ndihmojnë në humbjen e peshës

Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj.

6. Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta

Njerëzit të cilët janë në rrezik të osteoporozës, veçanërisht gratë dhe të moshuarit, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit zbuluan se kumbullat e thata kishin efekte pozitive për këmbët, duke parandaluar problemet e tyre.

7. Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut

Presioni i lartë i gjakut ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme por mund të rrisë rrezikun për probleme të zemrës, sëmundjes së veshkave dhe problemeve të tjera në trup. Sidoqoftë, mund të kontrollohet me ushqime të ndryshme, dhe kumbullat e thata janë një prej tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.