Kjo eshte kura e Mjekut te njohur për Gastritin funksionon menjëherë dhe terapia zgjat për 21 ditë

Kjo eshte kura e Mjekut te njohur për Gastritin funksionon menjëherë dhe terapia zgjat për 21 ditë

Shumë njerëz vuajnë nga gastriti, një sëmundje inflamatore ose acarim i mukozës së stomakut. Mund të shfaqet papritmas (gastrit akut), që zgjat një deri në tre ditë, ose të jetë kronik, që zgjat me javë dhe muaj.

Medikamentet mund të ndihmojnë dhe zvogëlojnë ndjeshëm simptomat, por ato punojnë në qetësimin e simptomave pa trajtuar shkakun. Një ndryshim në dietë mund të ndihmojë ndjeshëm në trajtimin e rrënjës së sëmundjes dhe gradualisht trakti tretës mund të rimëkëmbet.

Simptomat: urth (ndjesi djegieje në stomak dhe gjoks), të përziera dhe të vjella (ndonjëherë me të vjella dhe kafe dhe material të ngjashëm me kafenë e zezë), humbje të oreksit, dhimbje barku dhe gjoksi, lemza dhe lemza të pakëndshme, jashtëqitje tepër të errëta

TRAJTIMI I THARTIRES NE LUKTH

Herbalisti Martin Najdovski ka një ilaç shumë të thjeshtë dhe të përballueshëm për këtë problem, i cili vepron menjëherë. Ju duhet nenexhik i egër për të (gjithashtu mund ta zbutni). Këtu është receta: “Grini nenexhikun e egër në një aparat kafeje.

Kur bëhet pluhuri, ai mblidhet në kavanoza. Në mëngjes, me stomak bosh, merrni 1 lugë çaji nenexhik, vendoseni në gojën tuaj dhe gëlltiseni me pak ujë, pastaj merrni edhe dy gllënjka të tjera dhe me çdo gllënjkë shpëlajeni gojën nga pjesa tjetër që mund të jetë ngjitur në dhëmbë dhe gëlltitur.

Acidi aktualisht është zhdukur, nëse nuk mundeni në mëngjes, atëherë në momentin që sëmureni, bëjeni këtë menjëherë. Në 21 ditë do të zgjidhni problemin tuaj me acide. E njëjta gjë mund të bëhet me nenexhikun e zbutur. Ky koncentrat po funksionon tani! ” – thotë Najdovski. Nëse keni pyetje në lidhje me bimët ose recetat e saj, mund ta pyesni atë në faqen e tij të Lilma.

USHQIMI PER GASTRITIN

Ngrënia e ushqimit të shëndetshëm dhe një kombinim i disa produkteve të përshtatshme, dhe në të njëjtën kohë shmangia e plotë e ushqimit që përkeqëson simptomat në jetën e përditshme është çelësi për zgjidhjen e përhershme të gastritit.

Konsumimi ditor i ushqimeve që kanë efekt shkatërrues në bakterin H.pylori.
Ushqime të tilla janë brokoli dhe hudhra, për shembull. Një përbërës i brokolit, i quajtur sulforaphane, është treguar në studimet mjekësore të jetë efektiv kundër bakterit. Përveç kësaj, ky përbërës veproi në ato shtame që u bënë rezistente ndaj antibiotikëve.

Nëse vërtet nuk e duroni dot shijen e brokolit, atëherë suplementet e sulforafanit janë në dispozicion. Sidoqoftë, është më mirë ta merrni atë përmes ushqimit, sepse brokoli përmban lëndë ushqyese shtesë për trupin.
Hudhra është një agjent shumë i njohur antimikrobik, si dhe antibakterial. Ky veprim i detyrohet, mbi të gjitha, komponentit të tij allicin. Bakteri H. pylori është veçanërisht i ndjeshëm ndaj hudhrës, gjë që e bën këtë perime veçanërisht të përshtatshme për gastritin.

Produkte që duhet t’i shmangni plotësisht

Nëse nuk i keni vërejtur, kushtojini vëmendje produkteve që përdorni shpesh dhe ato ju bëjnë të përkeqësoni simptomat – a janë ato makarona, brumë, speca djegës, kafe, çokollatë, etj. Nëse është e nevojshme, shkruajeni.

Gjithashtu duhet të shmangni plotësisht ushqimet e mëposhtme: produktet e qumështit (përveç kosit probiotik), soje, patate, drithëra, ëmbëlsira, pije të gazuara; pije energjike; yndyrna trans; kafe, gluten, lloje të ndryshme të ëmbëlsirave, ëmbëlsira, ëmbëlsira, etj; patate të skuqura, ushqime të skuqura.

Leave a Reply

Your email address will not be published.