Ky ilaç më shpëtoi nga tromboza, përgatitet shumë lehtë dhe merren vetëm 3 doza

Ky ilaç më shpëtoi nga tromboza, përgatitet shumë lehtë dhe merren vetëm 3 doza

Tromboza venoze është një sëmundje e sistemit vaskular. Shkaktohet nga një mpiksje gjaku që mund të bllokojë pjesërisht ose plotësisht një venë dhe të zvogëlojë qarkullimin.
Në rastin e venave sipërfaqësore, gjendja quhet trombozë venoze sipërfaqësore (tromboflebiti sipërfaqësor), dhe kur formohen trombe të venave të thella, quhet trombozë e venave të thella.

Sëmundja më së shpeshti prek këmbët dhe legenin, dhe më rrallë krahët. Edhe pse tromboza venoze ndodh zakonisht tek të moshuarit, ajo mund të ndodhë në çdo moshë.
Faktorët e rrezikut që mund të çojnë në trombozë janë: predispozicioni gjenetik, staza e gjakut, dëmtimi i murit të enëve të gjakut, përdorimi afatgjatë i kontraceptivëve oral, ulja ose qëndrimi i zgjatur në këmbë, ulja e aktivitetit fizik.

Kushte të tjera të rrezikut janë disa gjendje inflamatore dhe infeksione, prania e sëmundjeve malinje, trauma, dalja kardiake me përvojë dhe mpiksjet kronike të gjakut.
Një studim ndërkombëtar afatgjatë i kryer nga një grup shkencëtarësh mbi 891 pacientë me trombocitemi thelbësore tregoi se deri në 109 pacientë kishin trombozë arteriale ose venoze.

Faktorët që kontribuan në shfaqjen e tij lidhen me moshën e pacientit (më të vjetër se 60 vjet), historinë familjare të trombozës, faktorët e rrezikut kardiovaskular (p.sh pirjen e duhanit, hipertensionin, diabetin) dhe leukocitozën. Falë këtij hulumtimi, janë sqaruar pjesërisht faktorë të rëndësishëm që mund të ndikojnë në zhvillimin e trombozës venoze.

Një ilaç për pastrimin e enëve të gjakut dhe këputjen e trombit

Recetë nga Jelena. Përbërësit: 20 thelpinj hudhër, 2 litra ujë, 4 limonë, 1 portokall. Ky ilaç ndihmon edhe në kardiomiopatinë.

Procedura: Qëroni një kungull, grijeni atë dhe vendoseni në 2 litra ujë të vluar. Kur uji fillon të vlojë, ulni temperaturën e sobës në nivelin më të ulët (një para se ta fikni) dhe lëreni të gatuhet për 10 minuta të tjera.

Pastaj hiqeni tenxheren nga sobë dhe lëreni të ftohet për 30 minuta në temperaturën e dhomës. Gjatë kësaj kohe, lani mirë limonët dhe portokallet, kullojeni lëngun e tyre dhe bluajini lëvoret.

Nëse limoni dhe portokalli nuk janë organikë, trajtojini ato me sodë buke dhe ujë. Pas 30 minutash, hiqni hudhrën nga uji, shtoni lëng dhe lëvore dhe lëreni për 2-3 orë në temperaturë dhome.

Pas kësaj kohe, kullojeni ujin dhe ruajeni lëngun në një shishe dhe ruajeni në frigorifer. Konsumohet tri herë në ditë, gjysmë ore para mëngjesit, drekës dhe darkës.

Sasia e përmbledhjes duhet të jetë në një gotë 30 ml. Merrni tre doza dhe pastaj bëni një pushim. Kur të keni konsumuar sasinë e parë, filloni ta përgatisni menjëherë të dytën, dhe pastaj atë të tretën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.