Keshille nga Mjeku..!?Për të qenë e shëndetshme dhe në formë, një grua duhet ta pi këtë çdo mëngjes..!?

Për të qenë e shëndetshme dhe në formë, një grua duhet ta pi këtë çdo mëngjes

Mjekët të cilët janë të gatshëm të ndihmojnë njerëzit përmes këshillave të thjeshta shpesh janë mysafirë në shfaqje ku ata shpjegojnë aspektet shëndetësore në një mënyrë “plastike” në mënyrë që ata të kuptohen nga njerëzit e zakonshëm.

Njëri prej tyre është Dr. Emir Solakovic, një kirurg i përgjithshëm kardiovaskular, një mysafir i shpeshtë në shfaqjet televizive. Këtë herë ai shpjegoi rëndësinë e një mëngjesi të zgjedhur siç duhet, dhe deklaroi se çfarë duhet të kenë gratë për mëngjes dhe çfarë duhet të bëjnë burrat në mënyrë që të jenë të hollë dhe të shëndetshëm. Ai gjithashtu zbuloi kurthet e zakonshme në të cilat njerëzit bien kur zgjedhin “ushqim të shëndetshëm”.

“Zgjohem rreth orës 6. Për mua, 6 orë janë të mjaftueshme për të fjetur. Njerëzit që flenë më shumë se 6 orë ndoshta kanë një problem. Nuk është normale të flesh më gjatë se 6 orë.

Trupi zgjohet pas 6-7 orësh nëse funksionon normalisht. Nëse nuk mund të flini, do të thotë që diçka po ndodh: ose punoni shumë, ose jeni nën stres ose është një sëmundje për të cilën nuk jeni në dijeni

Njerëzit që janë obezë si parazgjedhje tashmë janë pacientë sepse ka më shumë të ngjarë të marrin një sëmundje. Në praktikën time nuk kam parë kurrë një burrë të shëndoshë të ha mëngjes. Ai kalon mëngjesin. Kjo është më shpesh rasti me ata që janë të trashë dhe gjoja duan të humbin peshë.

Një person i tillë gjithmonë kafshon diçka, dhe ju mund ta imagjinoni, është gjithmonë diçka e sëmurë. Kur ha, ai ha sikur po hidhte ushqim në një shpellë. Ai lëviz vetëm nga makina në shtëpi. Ai ha shumë dhe nuk ka asnjë aktivitet fizik dhe kështu shëndoshet.

MENGJESI IDEAL PER GRA: Nëse jeni grua, posa të ngriheni në mëngjes, pini menjëherë një filxhan me çaj të nxehtë. Lani lajmrat blu që janë grumbulluar brenda natës. Pastaj merrni vezë për mëngjes. Një mëngjes ideal për gratë është një zbardhues i 3 të bardhave të vezëve dhe një veze të plotë. Këto janë 10 gramë proteina që do t’ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

MENGJESI IDEAL PER Burra: Nëse jeni burrë, atëherë për mëngjes merrni një meze të lehtë nga 5 të bardha vezësh dhe një vezë të plotë. Duhet ngrënë me pak yndyrë, sepse është e rëndësishme për trupin. Nëse dëshironi yndyrna të shëndetshme, mos ngurroni të shtoni pak vaj ulliri në atë zbardhues.

Lëkura, vetullat, flokët, thonjtë tanë – gjithçka është bërë nga ato proteina. Hani këtë mëngjes pa bukë. Ju nuk keni nevojë për bukë. Këtë mund ta hani çdo ditë për mëngjes dhe nuk do të shtoni peshë.

Truri juaj ka nevojë për sheqer që të ushqehet vetë, por kush? Unë ju rekomandoj që të zieni tërshërën dhe të shtoni disa kube çokollatë të zezë, pastaj shtoni disa kumbulla të thata. Për mëngjes, trupi juaj do të thotë: “Faleminderit që më ushqyet këtë.”

Trupi e do tërshërën, sepse ka të njëjtën substancë nga të gjitha ushqimet si qumështi i gjirit. Mos hani përzierje të gatshme të thekon, sepse është një gjë e ngatërruar dhe plot sheqer. Zieni tërshërën e pastër ndërsa zieni grurin.

Pas kësaj ju jeni të lirë të pini kafe pa sheqer dhe do të ketë zbrazje të zorrëve. Epo, vetëm tani jeni gati për punë. Ju do të jeni në gjendje të vozisni për 6 orë pa ndonjë problem. Trupi juaj do të funksionojë në mënyrë të përsosur dhe do të mbusheni me energji pa dhimbje koke.

Dhe nëse vendosni të hani një mëngjes ndryshe, dhe për shembull të hani një kifle, është si të hani sheqer të pastër. Trupi nuk do ta dijë nëse ka ngrënë një kifle, do ta tretë si sheqeri. Sa më e bardhë të jetë buka, aq më e madhe është.

Buka e farës është e mirë dhe e shëndetshme, por bukë e zezë. Nuk ka ngjyra dhe pajisje. Por maksimumi dy copa. Buka e bardhë nuk përmban asgjë që mund të përfitojë! ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.