Nëse keni perime dhe mish të grirë, bëjeni këtë drekë të shpejtë dhe të shëndetshme në vetëm disa minuta..!? Eshte shume e Shijshme..!?

Nëse keni perime dhe mish të grirë, bëjeni këtë drekë të shpejtë dhe të shëndetshme në vetëm disa minuta..!? Eshte shume e Shijshme..!?

Nëse keni pak perime dhe mish, bëjeni këtë drekë tepër të shijshme që përgatitet në një kohë shumë të shkurtër. Thjesht vendosni përbërësit dhe piqni, dhe dreka juaj do të jetë në tryezë për disa minuta.

Eshtë shumë e këndshme dhe e ndryshme nga të tjerat dhe është shumë e lehtë për tu përgatitur. Mund të përgatitet nga kushdo. Shtë i përshtatshëm për drekë ose darkë, dhe nganjëherë e quaj tortë të kripur sepse do ta shihni, me të vërtetë duket kështu.

Shkon mirë me kosin dhe mund të përdoret si një meze të lehtë nëse vijnë mysafirë. Isshtë e ngjashme me byrekun, por ka një shije shumë të pasur dhe aromë të bukur që do t’ju ​​kënaqë.

Përbërësit: 1 spec i kuq, 1 spec i verdhë, 3 qepë të reja, 1 domate, 1 qepë te kuqe, 500 g mish të grirë, 1 patate, 4 vezë, kripë, piper i zi, 100 g djathë feta, 300 ml qumësht, 200 ml vaj, 2 oako pluhur pjekje, 430 g miell, 100 g kashkavall.

Procedura: Pritini specin e kuq në gjysmë, pastaj në një të katërtën dhe hiqni venat dhe farat. Pritini çdo çerek të zgjatur dhe të hollë, pastaj priteni në kube të vogla.

Përsëriteni të njëjtën procedurë me specin e verdhë. Prisni qepët e pranverës në qarqe të vogla dhe lërini mënjanë me specat e copëtuar. Në fund, prisni domaten, e cila duhet të pritet në kubikë të vegjël, ashtu si specat.

Prisni qepën e kuqe ashtu si perimet e tjera. Grijeni patatet, vendosni 4 vezë në një enë të veçantë dhe kripë me gjysmë lugë çaji kripë. Rrihni vezët me një lëvizje, dhe shtoni patatet e grira.

Kulloni patatet me dorë para se t’i shtoni në vezë, sa më shumë që të jetë e mundur derisa të thahen plotësisht. Djathin feta e presim në kubikë. Shtoni djathin në vezë.

Pasi të keni copëtuar të gjithë përbërësit, shtoni perimet në tas me vezë së bashku me mishin. Shtoni kripë dhe piper, mbase pak kripë për shije. Pastaj shtoni qumështin, gjalpin dhe përzieni përzierjen me një lugë druri.

Ju duhet të përgatiteni në një tas të madh që të përshtatet me të gjithë përbërësit. Sapo përbërësit të jenë të barabartë, shtoni qeset e pluhurit për pjekje dhe miellin dhe përzieni përsëri derisa të merrni një përzierje të trashë.

Në një tigan me letër pjekje të rreshtuar, lyeni dhe hidhni përzierjen e trashë dhe shpërndajeni në të gjithë sipërfaqen e tiganit. Grijmë 100 g kashkavall dhe shperndajme ne përzierjen e trashë.

Pas pjekjes, priteni në kube të mëdha. Lëreni të ftohet pak, pastaj shërbejeni. Ajo shkon mirë me drekë ose darkë, dhe është shumë e shijshme. Piqeni në një furrë të parangrohur në 200 gradë për rreth 25-30 minuta.

Shihni detajet e të gjithë procedurës në videon ne vashdim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *