Përzierja e vitaminave që përmirëson pasqyren e gjakut në 3 ditë dhe mund të konsumohet edhe nga fëmijët..!?

Përzierja e vitaminave që përmirëson pasqyren e gjakut në 3 ditë dhe mund të konsumohet edhe nga fëmijët

Panxhari dhe limoni janë një kombinim i shkëlqyeshëm për uljen e kolesterolit, dhe nëse shtoni mjaltë shtëpiak në përzierje, efektet shëruese janë edhe më të mëdha, do të keni shumë energji dhe do të ndiheni shumë më mirë.
Panxhari si ilaç ka provuar se është i shkëlqyeshëm për njerëzit shtatzënë dhe anemikë. Duhet të konsumohet nga ata që shpesh marrin ftohje, grip dhe viruse, por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për parandalim.

Të gjithë përbërësit mund t’i gjeni shumë lehtë, por shumica prej jush me siguri i keni në shtëpi. Ilaçi përgatitet për 10 minuta. Karakteristikat shëruese të vajrave thelbësorë janë njohur prej kohërave antike.
Përbërja ushqyese e panxharit është shumë e pasur dhe e pasur me të gjitha mineralet e rëndësishme, vitaminat dhe antioksidantët. Shtë një bar dyvjeçar (Beta Vulgaris) dhe është përdorur në ushqimin njerëzor për mbi 1000 vjet.

Grekët e lashtë e përdorën atë për të ulur temperaturën e trupit dhe romakët e përdorën atë kundër kapsllëkut dhe jashtëqitjeve të parregullta. Ekzistonte një besim se nëse ndanin panxharët së bashku, në atë mënyrë ata do të lidheshin për jetën dhe do të qëndronin së bashku të lumtur dhe të dashuruar.
Panxhari përdoret për të bërë shumë ilaçe natyrore për të ndihmuar në trajtimin e anemisë. Panxhari përmirëson numrin e gjakut dhe dëshmi të shumta thonë se ul presionin e gjakut. Pastron mëlçinë nga blu-blu, parandalon sëmundjen e veshkave.

Parandalon shfaqjen e kataraktave dhe ruan shëndetin e syve. Forcon kockat dhe nyjet dhe për këtë arsye është një kurë e vërtetë për osteoporozën. Përmirëson dhe përshpejton rritjen e shëndetshme të flokëve dhe përmirëson funksionin e trurit tek të moshuarit.
Panxhari përmban 43 kalori në 100 gram, dhe përmban fibra të rëndësishme, vitamina dhe minerale. Isshtë një ushqim i shkëlqyeshëm nëse jeni në dietë sepse mpikset me fibra dietike, dhe në të njëjtën kohë do t’ju sigurojë marrjen e nevojshme të lëndëve ushqyese.

Panxhari i freskët dhe lëngu i panxharit të freskët rekomandohen në sasi të kufizuara, për shkak të përqindjes pak më të lartë të sheqernave. Sidoqoftë, kur panxhari i freskët i nënshtrohet një procesi fermentimi, ajo mund të jetë një nga perimet më të shëndetshme. Kjo sepse shumica e sheqernave ndahen nga bakteret e dobishme, ndërsa lëndët ushqyese të tjera, të cilat janë veçanërisht të rëndësishme, mbeten të pranishme.

Panxhari përmban përbërës të quajtur betalaina, të cilat kanë një efekt të fuqishëm antioksidant. Gjithashtu rrit qëndrueshmërinë gjatë çdo aktiviteti fizik duke stimuluar prodhimin e oksidit të azotit. Kulmi i këtij oksidi në gjak ndodh 2-3 orë pas konsumimit të panxharit, prandaj është më mirë të konsumoni panxhar 2 orë para stërvitjes.
Fitonutrientët që i japin panxharit ngjyrën e tyre specifike mund të kenë efekte antikancerogjene. Shumica e studimeve në kafshë laboratorike kanë treguar se këto fitonutrientë, ose pigmente, mund të zvogëlojnë përhapjen e qelizave tumorale.

Përmbajtja e vitaminës C, fibrave, manganit, kaliumit i jep panxharit një efekt të caktuar imunostimulues, ndërsa pigmentet betalainë dhe aminoacidet e squfurit detoksifikojnë trupin.
Përmbajtja e lartë e vitaminës B9 e bën panxharin veçanërisht të përshtatshme për gratë shtatzëna dhe zvogëlon rrezikun e dëmtimit të zemrës dhe trurit. Mungesa e kësaj vitamine mund të jetë mjaft problematike tek gratë shtatzëna.

Panxhari përmban hekur, kalcium, kalium, fosfor, natrium, magnez, jod, mangan, fluor, brom, squfur, steranzium dhe litium dhe vitamina C, B1, B2, B12, të cilat rrallë gjenden në bimët e tjera.
Panxhari gjithashtu përmban karbohidrate, veçanërisht saharoze. Përmban shumë aminoacide, folat dhe antioksidantë. Fibrat janë gjithashtu të pranishme në sasi të mëdha, gjë që përmirëson jashtëqitjen dhe normalizon tretjen e duhur të ushqimit.

Përbërësit: 500 g panxhar, 2 limona, 3 lugë çaji mjaltë, 200 ml ujë.

Procedura: 500 g panxhar është rreth 2 panxhar me madhësi mesatare, limonët duhet të jenë më të mëdhenj. Bestshtë më mirë të përdorni mjaltë akacie, por nëse nuk e keni, mund të përdorni ndonjë mjaltë tjetër shtëpiak.
Kjo shumë do të jetë e mjaftueshme për 2 ditë. Sallata konsumohet në mëngjes dhe në mbrëmje, dhe pjesa tjetër ruhet në frigorifer dhe konsumohet sipas nevojës. Qëroni një kungull, grijeni atë dhe shtrydhni lëngun.

Pas qërimit të lëkurës, prerë panxharin në lagje. Grijini çdo copë panxhar në një tas më të thellë. Pritini dy limonët në gjysmë dhe kullojeni lëngun e tyre.
Hapi tjetër që duhet të bëni është të shkrini 2 lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë me një lugë druri. Shtoni lëngun e limonit dhe një gotë ujë me mjaltë në panxharin e integruar.

Përzieni mirë të gjithë përbërësit, dhe kjo sallatë me vitamina do të forcojë imunitetin tuaj në 3 ditë. Duhet të konsumohet çdo ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Ndani sasinë e fituar në 4 vakte dhe hajeni atë për 2 ditë.
Pas 2 ditësh, bëni një dozë të dytë. Mënyra e dytë për ta përgatitur është të bluani të gjithë përbërësit në një shtrydhëse frutash ose blender dhe të pini lëng të freskët menjëherë. Ju gjithashtu mund ta konsumoni sallatën gjatë vakteve si pjatë dytësore.

Ky ilaç mund t’u jepet grave shtatzëna dhe fëmijëve që janë anemikë. Statistikisht vlerësohet se 20% e grave shtatzëna kanë një numër të dobët të gjakut. Shikoni detajet dhe të gjithë procedurës në video ne vazhdim

Leave a Reply

Your email address will not be published.