Çaji i rigonit dhe shurupi i qepës ishin shërimi për vajzën time – Historia e Nenes per bijen e saj.!?

Çaji i rigonit dhe shurupi i qepës ishin shërimi për vajzën time – historia e Nenes per bijen e saj.!?

Përshëndetje, unë jam R….a dhe dua të ndaj një histori me ju. Vajza ime Christina, kur ishte shumë e re dhe kishte probleme me frymëmarrjen, infeksione të shpeshta dhe kolliteshin vazhdimisht. Kur ishte 15 muajsh, ai zhvilloi pneumoni dhe ne ishim vazhdimisht në spital.

Atje mësova se si ta godisja në shpine për ta bërë më të lehtë nxjerrjen e elbazes nga mushkëritë e saj, por disi ishte shumë e vështirë për Kristinën. Sapo mendonim se ajo ishte shëruar, ajo do të ftohej përsëri ose do të kapte një virus dhe do të përfundonte me një ethe të lartë.

Kam porositur çajra të ndryshme, vajra, pilula, por të gjitha ato gjëra kanë jetuar pak. Rastësisht, ndërsa blente barëra dhe mjete shërimi natyrale nga një grua e moshuar, ajo më pyeti kush isha dhe pse isha aq i shqetësuar. Unë i tregova asaj problemin tim me fëmijën e sëmurë dhe ajo më këshilloi të isha këmbëngulëse dhe të punoja për imunitetin e saj.

Përfitimet shëndetësore të rigonit

Rigoni është një ilaç i dobishëm për shumë sëmundje dhe gjendje shëndetësore: astmë, bronkit, kollë, artrit, dhimbje të muskujve, akne, fryrje të stomakut, dhimbje koke, zbaticë, alergji, lodhje, infeksione të traktit urinar, dhimbje menstruale dhe të ngjashme.

Bëni çaj rigoni dhe pini atë gjatë gjithë ditës për trajtim natyror të sinusitit, kollës dhe etheve, infeksioneve, astmës kronike, reumatizmit, bronkitit.

Përbërësit: 4-6 lugë gjelle gjethe rigoni të thata, 2-3 gota ujë, një fetë limoni organik, mjaltë të papërpunuar organik (mundësisht bliri).

Procedura: Vendosni ujin në një tenxhere për të zierë dhe kur të vlojë, hiqeni nga soba dhe shtoni rigonin. Lëreni për pesë minuta. Kulloni çajin dhe shtoni mjaltë për shije. Pini gjatë gjithë ditës.

Rigoni është një bimë popullore dhe përdoret zakonisht në pjatat italiane. Gjethet e rigonit shtohen në supa, zierje, sallata. Rigoni shtohet gjithashtu në pjata të ndryshme me perime për të përmirësuar shijen.

Rigoni shkon mirë me bimë të tjera, siç janë hudhra, qepa e kuqe, borziloku, aguliçe, trumza dhe vaji i ullirit. Përveç përdorimit kulinar të gjetheve të thata, vaji i rigonit është shumë i dobishëm në luftën kundër shumë llojeve të infeksioneve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *