Vapa ka trokitur ne vend : Ja deri ne sa pritet qe te shkojne temperaturat sipas meteorologes se njohur

Vapa ka trokitur ne vend : Ja deri ne sa pritet qe te shkojne temperaturat sipas meteorologes se njohur

Dielli do te mbetet prezente thuajse gjate gjithe dites, por ne zonat malore gjate oreve te mesdites do te kemi ndonje shfaqje te vranesirave te lehta te izoluara te cilat mund te sjellin edhe disa pika shiu ose sasi rreshjesh te pakta, gjate ores se mesdites dhe me pas kemi serish rikthim te kthjellimeve ne te gjithe territorin.

Ne keto kushte te motit me kthjellime kryesisht na shoqerojne edhe paraditen e dites se premte me pas mesdita na sjell shtim te vranesirave fillimisht ne zonat jugore dhe gradualisht do te shtrihen vranesirat ne te gjithe territorin Shqiptar. Ndersa rreshjet te pakta te izoluara priten vetem ne juglindje te Shqiperse.

Pjesa tjeter e territorit vijon te mbetet ne mot te kthjellet dhe vranesira kalimatare.

Persa i perket temperaturave te ajrit, mengjesi i sotem ka sjellur rritje me 2 grade, presim nje rritje po ashtu dhe gjate oreve te mesdites. Duke bere qe vlerat ditore sot te luhaten nga 11 grade ne zonat malore me vlerat minimale, dhe maximumi parashikohet rreth vleres 27 grade celcius. Tjeter rritje na sjell mengjesi dhe kryesisht mesdita e dites se premte duke bere qe maximumi qe date dites se Premte te ngjitet edhe ne 28 grade celcius.

Presim pervec se mot kryesisht te kthjellet pavaresisht vraensirave te lehta dhe kalimatare dhe rritje te temperaturave te ajrit. Rritja e temperaturave pritet te jete e ndjeshme derisa ti afrohemi asaj 31-32 grade celcius sipas meteorologes se njohur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *