Perdoreni sa jeni ne kohe, keto ushqime shmangin plakjen e parakohshme tek Shqiptaret..!?

Perdoreni sa jeni ne kohe, keto ushqime shmangin plakjen e parakohshme tek Shqiptaret..!?

Ushqimi i shëndetshëm dhe një dietë e ekuilibruar nuk janë të rëndësishme vetëm për shëndetin por gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e një pamjeje rinore. Për këtë arsye, është e nevojshme të dini disa ushqime që luftojnë plakjen e parakohshme.

Arra

Arra është një superushqim kundër plakjes. Përmban sasi të pasur të acidit yndyror omega 3. Përveç kësaj, arra është një burim i pasur i mineraleve të ndryshme si magnez, zink, kalium, hekuri etj.

Boronica

Janë të pasura me antioksidant që e bëjnë lëkurën më të lëmuar. Boronica ka cilësi anti-inflamatore, si rezultat, ajo e mban trupin rinor dhe të shëndetshëm.

Brokoli

Përmban proteina, kalcium, fibra; vitaminat A, C dhe K. Kimikati që gjendet në brokoli ndihmon për të kthyer dëmtimin e indeve dhe organeve të lidhura me moshën.

Fasulet

Fasulet janë një burim i pasur i fibrave të tretshme, të cilat ulin rreziqet e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Zvogëlon kolesterolin dhe nivelin e glukozës në gjak. Ndihmon për të rregulluar presionin e gjakut dhe inflamacionin.

Bajamet

Bajamet janë të dobishme për të kontrolluar dhe menaxhuar kolesterolin e keq. Ato janë të pasura me antioksidantë dhe fibra.

Çaj jeshil

Çaji jeshil ka veti të fuqishme antioksiduese. Ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e dëmshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *