Një ilaç me 2 përbërës që shëron mushkëritë, pastron mukusin dhe lehtëson kollën

Një ilaç me 2 përbërës që shëron mushkëritë, pastron mukusin dhe lehtëson kollën

Dihet prej kohësh që mulli i rrushit është një ilaç jashtëzakonisht i efektshëm për nyjet e lënduara dhe muskujt e përflakur. Kjo rrënjë aromatike e prerë në gjysmë u vendos direkt në vendin e lënduar dhe fuqia e saj e pabesueshme menjëherë tërhoqi vendin e lënduar.

Rrikë përdoret për të bërë çajra, tinktura dhe kompresa të ndryshme. Rrika u përdor në Egjiptin e lashtë dhe grekët e lashtë e konsideronin atë një afrodiziak natyral. Gjethet e rrikë ishin gatuar dhe më pas janë ngrënë për të rritur imunitetin.

Rënia në kombinim me mjaltin bën një eliksir jashtëzakonisht të mahnitshëm për trajtimin e mushkërive. Ndihmon pothuajse në të gjitha infeksionet e frymëmarrjes, bronkitit, astmës, sinuseve të përflakur, shëron kordat e zërit të zërit, përshpejton metabolizmin dhe ndihmon në heqjen e të gjitha blu-blusë nga trupi.

Karakteristikat shëruese të vajrave thelbësorë janë njohur prej kohërave antike. Përdoret si erëz, si shtesë e pjatave të ndryshme, por edhe si ilaç natyral. Efekti i tij shërues nuk konfirmohet vetëm nga mjekësia popullore, por edhe nga shkenca moderne dëshmon për vetitë shëruese të kësaj perime.

Përbërësit: 1/2 lugë çaji rrënjë të integruar rrikë, 1/2 lugë çaji mjaltë shtëpiak.

Procedura: Në një kavanoz qelqi ose në një tas më të thellë, përzieni përbërësit në një raport prej 1: 1. Merrni 1 lugë gjelle çdo mëngjes me stomak bosh për 1 javë, derisa të zhduken kollitja.

Necessaryshtë e nevojshme të mos gëlltisni përzierjen menjëherë, por të prisni që mjalti dhe rrikë të rrjedhin ngadalë përmes fytit. Kështu ilaçi është më efektivi. Nëse shpesh kapni një zë të ftohtë dhe të ngjirur, keni probleme me kordonin vokal – përdorni të njëjtën recetë. Droga nuk duhet të konsumohet nga ata që vuajnë nga gastriti dhe acidi i tepërt i stomakut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *