Lëngu natyral nga Shtogu..!? Gjyshet tona besuan se ndihmon në këto 8 sëmundje dhe e bënin atë rregullisht..!?

Lëngu natyral nga Shtogu..!? Gjyshet tona besuan se ndihmon në këto 8 sëmundje dhe e bënin atë rregullisht..!?

Eshtë e lehtë për t’u përgatitur dhe është e mirë për të gjithë njerëzit. Lëngu ose çaji i njomës mund të kurojë alergjitë, të përshpejtojë shtimin në peshë, të pastrojë trupin nga toksinat dhe të rritë imunitetin.

Përbërësit: 20 lule të mëdha Shtogu *, 1 litër uje, 800 g sheqer, lëng 1 limoni

Procedura: zhytni 20 lule të Shtogu në një litër ujë ne nje tenxhere. * Kur të zgjidhni lulet, vendosini në një fletë të bardhë ose letër në mënyrë që të gjitha insektet e vogla të dalin prej tyre. Mbliidhni lulet në mesditë, në një mot të bukur dhe me diell.

Mbuloni tenxheren me një kapak, pastaj lëreni për 24 orë në të ftohtë, por jo në frigorifer. Pas periudhës së kaluar, kullojeni lëngun përmes garzave dhe shtrydhni mirë lulet.

Shtoni 800 g sheqer dhe lëng të shtrydhur të një limoni në lëngun e marrë. Lëreni të qëndrojë edhe për 24 orë ashtu si një ditë më parë. Perzieni herë pas here për të shkrirë sheqerin.

Në fund, kullojeni shurupin që rezulton edhe një herë përmes garzë të dyfishtë dhe ruajeni në shishe qelqi. Ruhet në frigorifer. Ky lëng pihet i holluar me ujë, dhe gjithashtu mund të përdorni ujë mineral të gazuar për të përgatitur një pije freskuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *