Nje nga shenjat kryesore që tregonë se ju keni mungesë të Vitaminës D..!? Kujdes tregoni vemendje sa jeni ne kohe..!?

Nje nga shenjat kryesore që tregonë se ju keni mungesë të Vitaminës D..!? Kujdes tregoni vemendje sa jeni ne kohe..!?

Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se kanë mungesë të vitaminës D, pasi simptomat nuk njihen lehtë.

Mungesa e vitaminës D ka ndikim negativ në cilësinë e jetës, dhe këto janë gjashtë simptomat më të zakonshme.

Infeksione dhe sëmundje të shpeshta – një nga rolet më të rëndësishëm të vitaminës D është forcimi i sistemit imunitar në mënyrë që të luftojë viruset dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje.

Nëse sëmureni shpesh, veçanërisht kur bëhet fjalë për ftohjet ose gripin, nivelet e ulëta të vitaminës D mund të jenë një faktor kontribuues. Marrja e suplementeve të vitaminës D në doza deri në 4,000 IU në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e një infeksioni të frymëmarrjes.

Lodhja – Ndjenja e lodhjes mund të ketë shumë shkaqe, dhe mungesa e vitaminës D mund të jetë një prej tyre. Në një rast, për një grua që ankohej për lodhje kronike ditore dhe dhimbje koke, niveli i vitaminës D në gjakun e saj ishte vetëm 5.9 ng / ml. Kjo është jashtëzakonisht e ulët, nivelet nën 20 ng / ml konsiderohen të pamjaftueshme. Kur gruaja mori suplementin e vitaminës D, niveli i saj u rrit në 39 ng / ml dhe simptomat u zhdukën.

Dhimbje shpine dhe kockash – Vitamina D ndihmon në ruajtjen e shëndetit të kockave në shumë mënyra. Ajo përmirëson thithjen e kalciumit në trup, dhe dhimbja e kockave dhe dhimbja e mesit mund të jenë shenja të niveleve të pamjaftueshme të vitaminës D në gjak. Një studim shqyrtoi lidhjen midis niveleve të vitaminës D dhe dhimbjes së shpinës në më shumë se 9,000 gra të moshuara. Studiuesit zbuluan se ato me mungesë të vitaminës D kishte të ngjarë të kishin dhimbje shpine.

Humori i keq – mund të jetë gjithashtu një shenjë e mungesës së vitaminës D. Në studimet e rishikimit, studiuesit kanë lidhur mungesën e vitaminës D me depresionin, veçanërisht në të rriturit e moshuar, dhe disa studime të kontrolluara kanë treguar se dhënia e vitaminës D për njerëzit me mungesë të saj ndihmon në luftimin e depresionit, përfshirë depresionin sezonal që ndodh gjatë muajve më të ftohtë.

Shërimi i ngadalshëm i plagës – Shërimi i ngadaltë i plagës pas operacionit ose dëmtimit mund të jetë një shenjë e niveleve të ulëta të vitaminës D. Rezultatet e testit tregojnë se vitamina D rrit prodhimin e përbërjeve që janë thelbësore për formimin e lëkurës së re si pjesë e procesit të shërimit të plagës.

Rënia e flokëve – shpesh i atribuohet stresit, i cili sigurisht është një shkak i zakonshëm. Sidoqoftë, kur rënia e flokëve është e rëndë, mund të jetë rezultat i sëmundjes ose mungesës së lëndëve ushqyese, dhe në disa gra shoqërohet me nivele të

ulëta të vitaminës D, transmeton KosovaPress.

Vitamina D sintetizohet më mirë në trup nga ekspozimi ndaj rrezeve të diellit, por gjithashtu gjendet në disa ushqime të tilla si peshku yndyror dhe produktet e qumështit, dhe gjithashtu mund të merret përmes shtesave dietike.

Ushqime të pasura me vitaminë D:

peshk yndyror si salmon, ton, skumbri ose sardele,
qumësht dhe produkte qumështi,

lëng portokalli,
mëlçi viçi dhe kërpudha
ushqime të fortifikuara me vitaminë D, të tilla si margarina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *