Pergaditet vetem një herë, dhe do ta keni për 20 ditë..!? Recate natyrale qe do ju zbrazë stomakun..!?

Pergaditet vetem një herë, dhe do ta keni për 20 ditë..!? Recate natyrale qe do ju zbrazë stomakun..!?

Përbërësit: 150 g kumbulla të thata, 150 g hurma të freskëta, 300 ml ujë.

Procedura: Lani kumbullat e thata dhe hurmat nën ujë të rrjedhshëm. Së pari, prisni kumbullat në copa sa më të holla. Pas copëtimit të kumbullave, kaloni tek hurmat dhe hiqni farat prej tyre.

Pastaj përsëritni procedurën e copëtimit si me kumbullat. Gjithmonë blini hurma nga një dyqan ushqimesh të shëndetshme sepse ato përmbajnë shumë fibra.

Vendosni kumbullat dhe hurmat e copëtuara në ujë të zier paraprakisht, mbuloni tenxheren dhe vazhdoni gatimin për 10 minuta të tjera derisa fruti të zbutet. Perzieni herë pas here gjatë gatimit.

Reçeli është gati kur formohet një përzierje e trashë, e trashë dhe të gjithë përbërësit kombinohen, dmth kur uji avullon.

Vendoseni reçelin në një enë që të ftohet, pastaj ruajeni në një kavanoz që do të mbyllet mirë. Reçeli duhet të ruhet në frigorifer dhe të konsumojë 1 lugë gjelle çdo ditë për mëngjes ose darkë. Reçeli i përgatitur do t’ju zgjasë për 20 ditët e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *