Vaji “Magjik” kunder cdo semundje duke vazhduar nga bronkiti e deri tek largimi i yndyrës së tepërt..!?

Vaji “Magjik” kunder cdo semundje duke vazhduar nga bronkiti e deri tek largimi i yndyrës së tepërt..!?

Fillimisht nisi të kultivohej në Indonezi. Karafili zakonisht përdoret për gatim, për shkak të erës dhe aromës së tyre të këndshme.

Për më tepër, karafili është i pasur me veti ushqyese dhe vajra esenciale që janë të rëndësishëm për trupin tonë.
Karafilat veprojnë si antiseptik, antibakterial, antioksidues,, anti-inflamator, dhe gjithashtu mund të ndihmojnë në shërimin e këtyre probleme.

Përdorimi i tyre rekomandohet për të trajtuar kollitet,fryrjet, inflamacion, dhimbje dhëmbësh, bronkitin, dhe gjithashtu për të ndihmuar në humbjen e peshës pasi karafilat përmirësojnë tretjen, duke e bërë më të lehtë humbjen e peshës.

Ka edhe studime mbi ndikimin e karafilave mbi kanceret e sistemit të tretjes dhe inflamacion të përbashkët, për shkak të eugenolit. Karafilat gjithashtu përmbajnë minerale të tilla si hekuri, mangani, kaliumi, seleniumi dhe magnez. Ata gjithashtu na sigurojnë vitaminë A, C, K, dhe beta-karotenin.

E rëndësishme: Këtë përbërës nuk duhet ta konsumojnë gratë shtatzëna ose me gji, fëmijët nën moshën 6 vjeç ose pacientët me sëmundje gastrointestinale ose neurologjike.

Gjithmonë aplikoni një sasi të vogël në lëkurën tuaj paraprakisht në mënyrë që të siguroheni që të mos keni ndonjë alergji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *