Kura Pa Kosto Popullore Kundër Ftohjes Dhe Inflamacioniit Të Fytit! JA- (RECETA)

Kura Pa Kosto Popullore Kundër Ftohjes Dhe Inflamacioniit Të Fytit! JA- (RECETA)

Kombinimi i këtyre dy përbërësve lufttonn fuqiishëm ftohjen dhe infekksioneet bakkteriiale të fytit.

Hudhra ka cilësi të fuqiishme antiibakteriialee dhe antiinflammatoree, ndërkaq menta hap rrugët e frymëmarrjes dhe lehtëson kollën, andaj këta dy përbërës lufttojnnë fuqiishëm kundër ftohjes dhe infekksioneeve bakkteriiale të fytit.

Nevojiten:

– 3 dl ujë,
– 3 thelpinj hudhre,

– një qese çaj mente apo disa fletë të freskëta mente,
– mjaltë,
– limon.

Përgatitja:

1. Shtypni hudhrën dhe qiteni në filxhan që të qëndrojë 10 minuta, në mënyrë që të gjitha materiet e shëndetshme të saj të aktivizohen.

2. Qiteni ujin në z jaarr që të vlojë.

3. Në filxhan me hudhër qitni qesen e çajit (ose fletët e freskëta të mentës) dhe të gjithave qitni ujin e vluar dhe lini të qëndrojnë 5 minuta.

4. Kullojeni çajin, shtoni një lugë të vogël mjaltë dhe pak limon. Pini çajin derisa është ende i ngrohtë.

Edhe një këshillë:

Nëse dëshironi të përmirësoni ndikimin e këtyre artiikujvee shëruees dhe të deziinfektoni fytin, mos e hidhni hudhrën dhe mentën (nëse i keni përdorur fletët e freskëta), por ngadalë përtypni dy minuta, pastaj përpini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *