Nuk ka KUR ( ILAQ ) më të mirë natyrale/ Ja përse duhet ta mblidhni hithrën, shëron këto 6 sëmundje nga të cilat vuajnë shumica e shqiptarëve

Nuk ka KUR ( ILAQ ) më të mirë natyrale/ Ja përse duhet ta mblidhni hithrën, shëron këto 6 sëmundje nga të cilat vuajnë shumica e shqiptarëve

Nuk ka ilaç natyral më të mirë se hithra e re. Hithra është e pasur me vitamina A, B2, C, D dhe K dhe përmban lëndë ushqyese të tilla si anti oksidantë, aminoacide dhe klorofil. Gjithashtu një burim i mirë i kalciumit, kaliumit, jodit, manganit dhe hekurit.

Hithra, mbretëresha e bimëve mjekësore – Radio e Jashtme e Kinës

Nëse keni ndonjë problem me urinimin, gurët në veshka, probleme të kyçeve, hithra do t’ju ​​ndihmojë. Përveç kësaj, hithra ka veti anti-inflamatore, analgjezike, antirheumatike, antikonvulsive dhe hipotensionale.

Mbledhja e hithrave:

Kur mbledhni hithrat, sigurohuni që të veshni doreza mbrojtëse. Pastaj preni majat e hithrave të reja me një thikë të mprehtë ose gërshërë. Vendosni hithrat e mbledhura në një shportë thurur.

Nëse jeni “dje gur” nga hithrat, kopshtarët sugjerojnë të aplikoni në lëkurën tuaj një pastë të bërë me sodë buke dhe ujë. Pas disa minutash dhimbja e shkaktuar nga reagimi i hithrës do të zhduket.

Përgatitja e ushqimit nga hithrat: Para se të përgatitni hithrën, duhet të derdhni ujë të valë mbi të që të mos djegë. Pastaj përgatiteni më tej sipas recetës së dëshiruar. Këtu janë tre ide të shkëlqyera se si të përdorni hithrën e re, të rifreskoni menunë tuaj dhe të përmirësoni shëndetin tuaj:

Çaji si ilaç: Mënyra më e mirë për të bërë çaj hithre është ta zhytni hithrën në një kavanoz me ujë të ngrohtë në mbrëmje. Lëreni të ftohet, pastaj vendoseni kavanozin në frigorifer brenda natës. Kullonii çajin të nesërmen dhe pijeni kur të doni. Nëse dëshironi, mund të vendosni mjaltë në çaj për ta ëmbëlsuar.

Hithra për bukurinë dhe shëndetin:
Për të bërë vaj hithre, mbushni një kavanoz me gjethe të reja të hithrave të reja dhe hidhni sipër tyre vaj ulliri ose kokosi. Mbylleni kavanozin, pastaj lëreni në një vend me diell.
Shkundni kavanozin çdo ditë, pastaj lëreni në diell për 20 ditë të tjera. Para përdorimit, kullojeni vajin dhe vendoseni në lëkurë sipas nevojës, dhe disa herë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *