Ilaçi i Gjyshes sime..!? Pastron Mushkërite dhe largon Mukozen (gëlbazen) nga fyti..!?

Ilaçi i Gjyshes sime..!? Pastron Mushkërite dhe largon Mukozen (gëlbazen) nga fyti..!?

Këtë recetë ma dha 12 vjet më parë një grua, tashmë një mikesha ime e dashur që punon në një farmaci. Dhe atij i vinte keq për vajzën time, e cila në atë kohë ishte shumë e vogël dhe mezi merrte frymë, po kollitej dhe asnjë shurup që do të përshkruanin nuk na ndihmoi.
Farmacistja më tha: “Provoje, kjo është nga gjyshja ime, faleminderit shumë gjyshes, unë ende e përdor këtë ilaç natyral. Është shumë efektiv dhe ndihmon në një kohë të shkurtër.

Përbërësit e nevojshëm për të rriturit: 500 gr mjaltë livadhi (ndoshta më i fortë), 1 lëng limoni, 3 lugë fara liri, 1 lugë fara sinapi të bardhë. Përbërësit për fëmijët mbi 3 vjeç: 500 g akacie ose ndonjë mjaltë tjetër e lehtë, 1 lëng limoni, 2 lugë fara liri, 1 lugë çaji fara mustardë të bardhë.

Procedura: Grini farat e lirit dhe pluhurin e mustardës. Shtrydhni lëngun e një limoni të madh (ose dy më të vegjëlve), më pas shtoni në kavanozin me mjaltë. E trazojmë mirë që mjalti të hollohet pak.

Shtoni erëzat e bluara në mjaltin e holluar dhe përziejini mirë në mënyrë që mjalti të thithë përbërësit. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer.

Përdorimi: 3×1 lugë çaji në ditë për fëmijë, dhe për të rritur 3×1 lugë gjelle. Për shkak të lëngut të limonit, përzierja duhet të ruhet në frigorifer. Unë gjithmonë e marr këtë ilaç natyral sapo të më kruhet fyti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *